Berlíňané brání svůj Mauerpark před developery a radnicí

Amatérské koncerty, pikniky, populární bleší trh. Už i cestovní kanceláře doporučují Mauerpark jako ukázku typicky berlínské uvolněné atmosféry. Přitom za časů NDR a NSR byl park územím smrti pod dohledem odstřelovačů, neboť jej v roce 1961 proťala Berlínská zeď. Po sjednocení obou zemí spadla Berlíňanům do klína zelená plocha uprostřed města, jež kdysi bývala pruským vojenským cvičištěm.

Video Jaký osud čeká berlínský Mauerpark?
video

Jaký osud čeká berlínský Mauerpark?

Lidovým radovánkám v Mauerparku však může být brzy konec. Radnice totiž rozhodla o částečném zastavění území. To se části obyvatel Berlína velmi nelíbí - v krátké době čtyřicet tisíc z nich podalo stížnost proti stavbě. Berlíňané tak svůj trochu omšelý park tvrdě brání, i když se metropoli zoufale nedostává bytů.

/*json*/{"map":{"lat":52.543506,"lng":13.40276300000005,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":52.54426003070537,"lng":13.40207576751709,"type":"9","description":"Mauerpark"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Plán radnice počítá s tím, že se má stavět jen v menší části parku. Vedle luxusních bytů má vzniknout i domov důchodců a sociální byty. „Když lidé mají peníze, kupují si za ně i klid. Tady v parku je o víkendu dost rušno, lidé grilují, je tu hudba. Máme obavy, že se to všechno zakáže,“ varuje Ralf Engelke z Aliance pro Mauerpark, který je spolu s dalšími aktivisty připraven zabránit zastavění Mauerparku, třeba i za cenu okupační blokády.

K argumentům radnice o potřebnosti nových bytů, bez jejichž vzniku prý nebude možné čelit neustálému růstu nájemného, dodává Engelke, že se jedná o demagogii. „Jen na Postupimském náměstí je 50 tisíc čtverečních metrů kancelářských prostor, které nikdo nevyužívá,“ tvrdí Engelke.

Může se tak opakovat situace z minulého roku. Berlíňané tehdy v referednu zakázali zastavět byť jen část vysloužilého letiště Tempelhof, které rovněž slouží jako park.