Cesta do práce vede kolem bankomatu. Čekáme na lepší dny, hlásí Řek

Atény - Pomoc eurozóny řeckým bankám má zabránit jejich kolapsu, až znovu otevřou své přepážky. Stát by se tak mělo v pondělí. Už třetí týden je většina tamních obyvatel závislá na pravidelné cestě k bankomatům. Ze svých účtů ale nesmí vybrat víc než 60 euro denně.
Apostolis Gaglias a jeho pravidelná cesta k bankomatu
Zdroj: ČT24

Pro zaměstnance velké státní rafinerie Apostolise Gagliase se stala návštěva bankomatu pravidelným rituálem během ranní cesty do práce. Stejně jako pro miliony ostatních Řeků je to teď i pro něj jediný způsob, jak se dostat ke svým úsporám nebo výplatě. „Je to trochu nudné. Ze začátku jsme se občas smáli, že je nějaká změna. Musíme být trpěliví a čekat na lepší dny,“ říká Apostolis.

Na večerní nákup mu 60 euro bohatě vystačí. Částka, kterou si může vybrat za měsíc, je dokonce vyšší než jeho plat. I tak teď ale utrácí méně než dříve: „Týká se to třeba oblečení. Je drahé. Čekáme, co bude, jestli se situace uklidní, nebo ne,“ vysvětluje.

Snaží se nemyslet na to, že má v bytě poprvé v životě větší sumu peněz. Bojí se, že ho někdo vykrade. Nejhorší je ale podle něj nejistota, že přijde o peníze, které má v bance. „Problém je to, že se bojíme, co se stane. Jestli nastane nějaká krize jako odchod z eurozóny a návrat k drachmě.“

Video Řekové se bojí o své úspory i budoucnost celé země
video

Řekové se bojí o své úspory i budoucnost celé země

Nejistota přitom dál trvá. Banky jsou v Řecku zavřené už třetí týden a zatím není jasné, kdy se znovu otevřou. Poslední zprávy hovoří o pondělku. Klíčová bude schopnost vlády prosazovat reformy a získat důvěru mezinárodních věřitelů.

Zatím tak k bankovním přepážkám stále smí jen důchodci. I oni ale stojí v dlouhých frontách, aby si mohli vybrat 120 euro na týden. Často přitom mluví o beznaději. Ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, jak dopadla jejich země.