Nosí v sobě francouzská dívka klíč k léčbě AIDS?

Paříž - Klíč k léčbě viru HIV má možná ve svém těle 18letá Francouzka. Ta se nakazila od své matky a narodila se jako HIV pozitivní. Nyní se stala velkou senzací na konferenci o AIDS v kanadském Vancouveru: Přestože už 12 let nebere žádné léky, virus jako by v jejím těle vůbec nebyl. Svět sice nezná její tvář ani jméno, její příběh ale dává naději milionům jiných.
Konference o AIDS v kanadském Vancouveru
Zdroj: ČTK/PA Autor: JONATHAN HAYWARD

Francouzští vědci zkoumají dívčinu krev a snaží se zjistit, jak se její tělo s virem dokázalo vypořádat samo. Antivirotika užívala jen do šesti let. Rodiče pak léky vysadili a lékaři dívku jen pravidelně testovali. „Je to první případ tak dlouhého stavu bez příznaků u dítěte. Je to jedinečný případ,“ říká Asier Sáez-Cirión z Pasteurova ústavu. „Není uzdravená. Virus jednoduše spí v některých z jejích krvinek. Je tam, ale nešíří se. Nijak neovlivňuje její organismus,“ vysvětluje lékař Pierre Frange.

V Africe je HIV největším zabijákem dětí od 10 do 18 let. Často se s virem už narodily. Že je možné přenos z matky na dítě vymýtit, nedávno dokázala Kuba, která se stala první zemí na světě bez těchto případů. „Zdravotnický systém Kuby umožňuje, že všechny matky projdou testováním, a pokud jsou pozitivní, pak je tu všeobecný přístup k antivirotikům,“ přibližuje zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) José Luis Di Fabio.

Právě včasné nasazení antivirotik je podle mnohých lékařů základem úspěchu. Test, který provedli ti z Kodaně, prokázal, že čím dřív se léky bez ohledu na příznaky nasadí, tím větší je šance, že se onemocnění nerozvine - o víc než 50 procent. I mladá Francouzka zřejmě vděčí za své zdraví právě antivirotikům, která jí začali dávat už tři měsíce po narození.

Video Příběh francouzské dívky dává naději milionům
video

Příběh francouzské dívky dává naději milionům

Podle WHO ve světě každý rok otěhotní zhruba 1,4 milionu žen nakažených HIV, většinou v rozvojových zemích a zvláště v subsaharské Africe. Bez léčení antiretrovirotiky je u nich pravděpodobnost 15 až 45 procent, že během těhotenství, při porodu nebo při kojení nakazí i své děti. Počet dětí, které se narodily HIV pozitivní, klesl z 400 000 v roce 2009 na 240 000 v roce 2013. Podle WHO je však třeba zdvojnásobit úsilí v boji proti AIDS, pokud má být dosaženo aktuálního cíle, jímž je snížení počtu novorozeňat nakažených HIV pod 40 000 ročně.

Boj mezinárodního společenství s virem HIV v posledních 15 letech vedl k poklesu počtu nově nakažených o třetinu a ke snížení počtu úmrtí na následky AIDS až o 40 procent. Díky celosvětovému úsilí se tak od roku 2000 předešlo osmi milionům úmrtí a 30 milionům případů nakažení, informovala před týdnem agentura Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS). Kolem roku 2000 zemřely ročně na následky syndromu získaného selhání imunity podle UNAIDS asi dva miliony lidí, nyní je to asi 1,2 milionu. Počet nově nakažených klesl z 3,1 milionu před 15 lety na současné dva miliony. UNAIDS doufá, že do roku 2030 je možné dosáhnout cíle pouhých 200 000 nově nakažených za rok.