Cameron: Magna charta změnila svět

Londýn/Praha - Velká listina svobod (Magna charta libertatum) změnila svět, prohlásil britský premiér David Cameron během oslav 800. výročí vydání dokumentu, jenž stanovil základní práva a svobody - například rovnost před zákonem nebo právo na spravedlivý proces. Pro Anglii a posléze celý svět se listina stala základním kamenem demokracie.

Magna charta libertatum byla stvrzena 15. června 1215 na louce u anglického Runnymede. Král Jan Bezzemek se v ní pod tlakem baronů vzdal některých pravomocí, dokument také povoloval vznik rady nejvlivnějších mužů království, která je považována za předstupeň dnešního parlamentu. Pro Anglii a posléze celý svět se listina stala základním kamenem demokracie.

Pečeť krále Jana I. Bezzemka na dochované kopii Velké listiny svobod
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alastair Grant

Na ceremonii v Runnymede promluvil britský premiér David Cameron. Podle něj dokument inspiroval lidi po celém světě.

Akce se zúčastnila i britská královna Alžběta II., princ William nebo arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Královská rodina se pozdravila s lidmi…

Oslavy 800. výročí vzniku tohoto dokumentu zahájila Britská knihovna v Londýně už v únoru. Všechny čtyři dochované listiny vystavila, a to vůbec poprvé. Prohlédnout si je mohlo více než tisíc šťastlivců, které knihovna vybrala z počtu 40 tisíc přihlášených. Po výstavě se dokumenty vrátily zpět do trezorů Britské knihovny a katedrál v Lincolnu a Salisbury.

Magna charta se stala inspirací pro řadu pozdějších právních dokumentů, včetně americké ústavy či Všeobecné deklarace lidských práv. Historici se domnívají, že v roce 1215 vzniklo asi 250 kopií charty. Dochované jsou ale jen čtyři.


Video Magna charta libertatum slaví 800 let
video

Magna charta libertatum slaví 800 let

Magna charta libertatum slaví 800 let

Horizont: Magna Charta má 800 let