Súdánský prezident přijel do JAR, mezinárodní soud žádá zatčení

Súdánský prezident Umar Bašír účastnící se summitu v Jihoafrické republice má být zatčen. JAR k tomu vyzval Mezinárodní trestní soud, který už kvůli Bašírovi dříve vydal dva zatykače. Měl by být stíhán pro válčené zločiny a zločiny proti lidskosti. Bašír se snažil vyhýbat zemím, které by ho mohly zadržet. Přestože se JAR připojila k mezinárodnímu soudu, vládní strana se vyjádřila proti tlaku na zadržení Bašíra.

Umar Bašír se v Johannesburgu účastní jednání Africké unie, které má pokračovat ještě v pondělí. Jihoafrický soud již stihl vydat dočasné nařízení, které úřadům zakazuje nechat Bašíra opustit území Jihoafrické republiky, dokud soud nerozhodne ve věci jeho zatčení. Zákaz platí do pondělního dopoledne. Do té doby by měl soud dospět ke konečnému rozhodnutí.

Se žádostí o zatčení súdánského prezidenta se měla na soud v Pretorii obrátit nevládní skupina ochránců lidských práv Litigation Centre, a to ve chvíli, kdy mezinárodní soud vyzval Jihoafrickou republiku, aby Bašíra zadržela.

Vládní strana argumentuje imunitou pro účastníky summitů

Vládní Africký národní kongres (ANC) prezidenta Jacoba Zumy ale oznámil, že „vláda zaručuje imunitu všem účastníkům summitu v souladu s mezinárodními pravidly, která platí pro hostitelské země organizující nejenom schůzky Africké unie, ale také OSN“. Vláda by podle ANC měla čelit tlaku zadržet prezidenta Bašíra. Jihoafrické sdělovací prostředky pak upozorňují, že orgány Africké unie už v minulosti odmítly výzvy mezinárodního soudu ohledně Bašíra. Obviňují totiž soud ze zaujatosti vůči africkým politikům.

Loni kvůli tomu mezinárodní soud stáhl obvinění proti jinému prezidentovi - Uhuruovi Kenyattovi z Keni. Měl být souzen v souvislosti s vyvoláním etnických nepokojů po volbách v roce 2007, ale nezískal v předběžném šetření dostatek důkazů, údajně kvůli neochotě Keni spolupracovat. Kenyatta měl být první sloužící hlavou státu, jež měla stanout před mezinárodním trestním soudem.

Súdánský prezident Umar Bašír
Zdroj: ČTK/AP

JAR je členem mezinárodního soudu, Bašír přesto přijel

Bašír se snažil jezdit jenom do zemí, které buď nepřistoupily k mezinárodnímu soudu, nebo ho odmítly zatknout. Jihoafrická republika se ale k mezinárodnímu soudu připojila. Podle Elise Kepplerová z Human Rights Watch poškodí JAR svou pověst, jestliže Bašíra přijme na svém území a nezatkne ho. „JAR má jako člen mezinárodního soudu povinnost spolupracovat při Bašírově zatčení,“ řekla.

Bašír vládne Súdánu od roku 1989 a znovu byl zvolen letos na dalších pět let. Zatykače z let 2009 a 2010 se vztahují k událostem v západosúdánském Dárfúru. Kvůli násilí, které tam začalo roku 2003, zemřelo 300 tisíc lidí a domovy opustily až tři miliony osob.