Řím chce změnu pravidel o uprchlících - jinak prý zavede jednostranná opatření

Řím - Itálie vystupňovala volání po změně azylové politiky v Evropské unii. Podle agentury Reuters přišel tento krok v době, kdy sousední státy zpřísnily hraniční kontroly a vracejí zpět imigranty do Itálie. Řím teď pohrozil blíže neupřesněnými jednostrannými opatřeními. Italský premiér Matteo Renzi chce jednat o změně pravidel, podle kterých se v rámci EU má většina žadatelů o azyl vracet z místa zachycení do země, kterou do Unie vstoupili.

Renzi o tom chce jednat s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a britským premiérem Davidem Cameronem při jejich návštěvě Itálie v nadcházejícím týdnu. „Pokud země Unie zvolí solidaritu, tak je to dobře. Pokud nikoli, máme připravený plán B, který by ale poškodil Evropu (EU),“ řekl Renzi v rozhovoru s milánským deníkem Corriere della Sera. Plán B přitom neupřesnil.  

V jiném rozhovoru vyzval italský ministr vnitra Angelino Alfano evropské země, aby přijali více běženců, kteří se dostali do Itálie především z Libye. Také by se podle něj měla vytvořit v Libyi střediska, která by určovala oprávněné žadatele o azyl a ostatní posílala domů.   

Schengenská dohoda umožňuje volný pohyb osob mezi většinou zemí EU. Avšak Rakousko a Francie v posledních dnech posílily hraniční kontroly na hranicích s Itálií. Nepouštějí do svých zemí imigranty, kteří se pak vracejí do italského vnitrozemí. Stovky jich pak například přespávají na nádražích v Římě a Miláně.  

Uprchlíci v italských přístavech
Zdroj: ČTK
Autor: Tereza Šupová

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová navíc v sobotu oznámila, že její země přestala vyřizovat žádosti o azyl s cílem tlačit na státy EU, aby více pomáhaly v přebírání přistěhovalecké vlny na starý kontinent. Vyzvala evropské partnery ke stanovení kvót pro přijímání imigrantů.   

Podle diplomatů v Bruselu ale hrozí, že systém kvót nebude v nejbližší době možné prosadit pro široký odpor v unii 28 států. Proti se staví 10 zemí EU včetně Česka. Dnes to v Otázkách Václava Moravce znovu zopakoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Zásadně podporuji to, že musíme v Evropě hledat řešení – to je naše pozice. My jsme teď poslali dopis – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Slovinsko, ve kterém upozorňujeme na to, že materiál předložený Evropskou komisí je zeměpisně nevyvážený.“  

Evropská komise nedávno požádala členské státy, aby se postaraly o desetitisíce žadatelů o azyl, kteří přijeli do Itálie. Česko by podle tohoto materiálu mělo přijmout přes 1300 uprchlíků. Státy však nejsou zajedno. Itálie podle agentury AFP doufá, že se jí podaří prosadit své požadavky na summitu EU 25. června.