Čína odsoudila zatím nejvyššího úředníka, dostal doživotí

Peking - Na doživotí poslal soud v Číně bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchanga. V procesu za zavřenými dveřmi se zodpovídal za korupci, zneužívání pravomoci a vyzrazení státních tajemství. Bývalý vysoký funkcionář svou vinu přiznal a proti rozsudku se neodvolá. Mnozí ho označují za zatím nejvýznamnější oběť protikorupční kampaně čínského prezidenta.
Video "Car" čínské bezpečnosti stráví zbytek života v žaláři
video

"Car" čínské bezpečnosti stráví zbytek života v žaláři

"Car" čínské bezpečnosti stráví zbytek života v žaláři

horiz: 11.6.2015

Zpravodajka ČT k odsouzení Čoua: V Číně jde hlavně o moc

Čínský prezident se zřejmě snaží posílit svou pozici tím, že odstraní své politické odpůrce. „Podle nezávislých analytiků jde v první řadě o boj o moc a vyřizování účtů mezi různými frakcemi v komunistické straně. Podle kuloárních informací se Čouovi stalo osudným, že byl proti zvolení současného vůdce Si Ťin-pchinga, a proto se stal nepohodlným,“ konstatovala zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Strana porušila nepsané pravidlo, že členové stálého výboru politbyra jsou nedotknutelní, podotkla zpravodajka. 

Jednasedmdesátiletý Čou byl zatčen v prosinci a obviněn z řady zločinů od přijímání úplatků až po vyzrazení státního tajemství. Byl rovněž vyloučen z řad vládnoucí komunistické strany. Jen několik dní po jeho zatčení hlavní deník komunistické strany Číny označil Čoua za „zrádce“ a přirovnal ho k několika odsouzeným z minulosti, kteří byli všichni popraveni. 

Li Jung-čung, zástupce ředitele, Čínský institut pro disciplinární inspekci a dohled

„Nic nedokáže snížit kredit vlády tolik jako korupce. Z politického hlediska je to ten nejhorší fenomén a z ekonomického polarizuje společnost. Bohatí bohatnou a chudí chudnou. Mezi lidmi roste nespokojenost se společností, vládou a stranou a nenávist vůči vlivným a bohatým. Harmonie, stabilita a rozvoj s růstem korupce mizí.“


Podle obžaloby Čou přijímal peníze a nemovitosti sám nebo prostřednictvím příbuzných. V rozporu se stranickou morálkou se dopouštěl nevěry s bezpočtem žen a moc směňoval za sex a peníze.

Čou Jung-kchang
Zdroj: ČTK/AP/Ng Han Guan

Čou je podle agentury Reuters nejvýše postaveným čínským politikem vyšetřovaným z podílu na korupčním skandálu od nástupu komunistické strany k moci v roce 1949. Na vrcholu své kariéry měl Čou pod kontrolou policii, civilní rozvědku, polovojenskou policii i soudy a disponoval rozpočtem ve výši 2,5 bilionu korun.   

  • Rozsudek rozpoutal bouřlivou diskusi na sociálních sítích. Mnozí Číňané nemohou uvěřit, že státní moc sáhla na tak vysoce postaveného politika. Vzhledem k tomu, kolik toho ví, zasedal soud v utajení. Překvapivou zprávu se veřejnost dozvěděla nečekaně ze státních médií.

Boj s korupcí je prioritou vlády, díky které sbírá body u obyčejných Číňanů. „Na korupci narážíme pořád. Když pošlete děti do školy, musíte dát dárek. Lékařská péče vyžaduje peníze v červené obálce,“ pdootkl důchodce Süe En-čchi.

Soudy do loňska kvůli hospodářským zločinům vynesly přes sto tisíc trestů. V síti uvázly i velké ryby. „Čou Jung-kchang byl nejmocnější nebo druhý nejmocnější z prezidentových protivníků. Odstranit ho vsazením do vězení určitě vysílá zprávu všem ostatním, že Si Ťin-pching je mocný,“ podotkl politický komentátor Gordon Chang.