Účastníci protestu proti summitu G7 se střetli s policií

Garmisch-Partenkirchen (Německo) - V dějišti konání summitu skupiny hospodářských mocností G7, bavorském městě Garmisch-Partenkirchen, se dnes na ohlášené demonstraci jeho odpůrců střetli účastníci protestu s policií. Demonstranti napadli policisty lahvemi a hasicími přístroji, policie použila pepřový sprej. Několik lidí bylo zraněno.

Protestní pochod začal odpoledne se zpožděním údajně kvůli technickým problémům s tlampači. Podle organizátorů protestu, akčního svazu Stop G7 Elmau, se na startu na náměstí před nádražím sešla asi tisícovka demonstrantů, další zhruba 2000 tam prý přišly z protestního kempu na okraji města. Organizátoři očekávali na akci až 10 000 účastníků, nakonec jich ale podle odhadu policie i pořadatelů byla asi polovina.

Odpůrci summitu skupiny G7 nesli transparenty s různými nápisy, mimo jiné hlásajícími, že „Žádný inteligentní národ neprodává svou demokracii“, nebo vyzývajícími k záchraně „životního prostředí před ekonomikou zisku“. V jednu chvíli demonstranti začali házet na policisty lahve a stříkali na ně z hasicích přístrojů. Policie poté uvedla, že její příslušníci se museli bránit a použili pepřový sprej. Organizátoři protestu mluvili o „policejní agresi“. Situace se ale rychle zklidnila a průvod se podle plánu vrátil zase do výchozího bodu u železničního nádraží.

Protesty před začátkem G7
Zdroj: Hannibal Hanschke/Reuters

Ze zámku Elmau se stala pevnost

V noci na dnešek a dopoledne panoval ve městě, v němž v neděli začne dvoudenní summit skupiny G7, napjatý klid. Zámek Elmau, v němž se účastníci summitu sejdou, se stále více měnil v pevnost, znepokojení obchodníci ve městě zakrývali cenné tradiční malby na fasádách svých obchodů, vyklízeli zboží z výkladních skříní a zabedňovali je.

Bílé plachty skryly například fasádu takzvaného Sorge-Hausu v centru města, který po tři generace patří rodině Sorge. Ochránit mají cenné nástěnné malby, charakteristické pro oblast jižního Německa a Rakouska, nanášené technikou fresky na čerstvou omítku, s níž se spojují. Na domě rodiny Sorge jsou vyobrazeni mimo jiné svatý Antonín, svatý Maximilián a Marie.

Protesty před začátkem G7
Zdroj: Reuters/Wolfgang Rattay

Demonstranti se do Garmisch-Partenkirchenu sjížděli v autobusech z nejrůznějších měst, mimo jiné z Berlína, Severního Porýní-Vestfálska a Hesenska, i ze zahraničí. Podle odhadu policie přitom zhruba 40 až 50 procent osob, které do města přijely, tvoří nikoliv skuteční odpůrci summitu, nýbrž „spíše příslušníci násilnického autonomního spektra“. Tito policii známí levicoví extremisté přijeli mimo jiné z Itálie, Švýcarska, Rakouska, Řecka i Británie, řekl policejní mluvčí Hans-Peter Kammerer. I jim byl po kontrole, která neprokázala podezření nasvědčující záměru páchat trestnou činnosti, povolen přístup do města.

V jižním Bavorsku je v pohotovosti přes 20 000 policistů. Stížnosti na údajně velmi silná omezení pro demonstranty odmítl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. „Bavorsko má rozlohu něco málo přes 70 000 kilometrů čtverečních. Jen čtyři z nich jsou pro demonstranty uzavřeny,“ řekl listu Passauer Neuen Presse. „Takže nikdo nemůže mluvit o velkých omezeních.“

Předseda německých policejních odborů Rainer Wendt zase odmítl kritiku vysokých finančních nákladů na bezpečnostní zajištění summitu G7. „Ty vysoké výdaje jsme nezapříčinili my jako policie. Vděčíme za ně těm idiotům mezi demonstranty, kteří myslí jen na výtržnosti a násilí,“ řekl deníku Rheinischer Post.

Protesty před začátkem G7
Zdroj: Hannibal Hanschke/Reuters

Na „dohled a doslech“ od účastníků nadcházejícího summitu skupiny G7 může v neděli demonstrovat až 50 lidí, rozhodl v pátek soud v Mnichově. Soud zamítl většinu stížností odpůrců summitu na omezení, které místní úřady kladou plánovaným demonstracím. Vzhledem k velkému důrazu na svobodu shromažďování však povolil alespoň malé skupině protestujících demonstrovat v blízkosti zámku Elmau, nebudou ale vpuštěni za bezpečnostní kordon bezprostředně kolem zámku, jenž nyní slouží jako luxusní hotel.

Nejvyšší představitelé Německa, USA, Japonska, Británie, Francie, Itálie a Kanady přesto budou moci během jednání vybrané demonstranty zahlédnout nebo i zaslechnout.