Výročí masakru na Tchien-an-men: Pietu za Peking opět obstaral Hongkong

Peking – Vylidněné náměstí, jen jedna odvážná žena, která na místo přišla s umělou růží – a vzápětí byla policií odvedena. Tak vypadalo letošní výročí demonstrací na pekingském Tchien-an-men přesně po 26 letech. Úřady ani letos nepovolily žádné vzpomínkové akce či demonstrace. Masová shromáždění s předpokládanou účastí desetitisíců lidí se tak letos konaly opět na jediném čínském území, v Hongkongu.

Před šestadvaceti lety čínské bezpečnostní síly krvavě potlačily demokratizační demonstraci na náměstí Nebeského klidu. Čínská armáda tam poslala v noci z 3. na 4. června 1989 tanky. Počet obětí Peking nikdy nezveřejnil, podle organizací pro lidská práva a svědků jich bylo od několika set po několik tisíc. 

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou nadvládu, si výročí připomíná každoročně. Letos ji provázely kontroverze kvůli sporům mezi studenty a starší generací o to, jak pokračovat v boji za demokracii. Někteří lidé chtěli letos připomenout fakt, že policisté - i když podstatně mírnějšími metodami - loni vyhnali také v Hongkongu z ulic studenty, kteří žádali plně demokratické volby. 

„Loňské demonstrace byly svým způsobem pro Hongkong malým 4. červnem,“ prohlásil jeden z organizátorů vzpomínkové akce Lee Cheuk-yan. „Neměli bychom oddělovat náš boj za demokracii od toho v pevninské Číně,“ dodal s tím, že na dnešní manifestaci ve Victoria Parku budou všudypřítomné symboly loňských hongkongských demonstrací, především pak žluté deštníky. 

Video Jediná pietní akce na čínském území
video

Jediná pietní akce na čínském území

Právě žlutými deštníky se loni bránili hongkongští studenti před zákrokem policistů, kteří na ně zaútočili pepřovým sprejem a slzným plynem, když je chtěli vypudit z ulic, jež aktivisté blokovali. 

Hongkongští aktivisté loni protestovali proti způsobu, jakým se mají na tomto území v roce 2017 konat volby. Podle reformního balíčku budou příštího správce Hongkongu poprvé volit přímo obyvatelé tohoto autonomního území. Kandidáty na budoucího správce Hongkongu ale bude muset nejprve schválit speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. V početném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci čínské ústřední vlády. Demonstrace v době, kdy vrcholily, přitáhly do ulic některé dny až 100 tisíc lidí.