„Špehování“ telefonů v Americe odzvonilo, senátoři se neshodli na novém zákoně

Washington - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) ztratila právo sbírat ve velkém data o telefonátech. Američtí senátoři se totiž nedokázali dohodnout na prodloužení zákona, který program sběru dat umožňoval, v nejbližších dnech ale zřejmě budou hlasovat o jeho revidované verzi. NSA začala již dříve vypínat servery určené ke sběru dat, aby tento termín dodržela. Bílý dům označil průtahy v Senátu za nezodpovědné.

Senát na mimořádném zasedání odsouhlasil zahájení debaty o návrhu reformy zákona, která by sběr dat obnovila v omezeném rozsahu. Konečné schválení o normě však kvůli námitkám senátora a prezidentského kandidáta Randa Paula bude možné nejdříve v úterý. „Nesbíráme informace o špionech, nesbíráme informace o teroristech. Neustále sbíráme data amerických občanů,“ konstatoval Paul.

Jeho postup kritizovali nejen demokraté, ale i mnozí republikáni. Senátor John McCain, který je proslulý tvrdým postojem vůči prezidentovi Baracku Obamovi, prohlásil, že Paul se více věnuje hledání sponzorů pro svou prezidentskou kampaň než národní bezpečnosti. „Není ten program teď tak zásadní jako v době svého zavedení? Když vezmeme v úvahu, že Blízký východ je v jednom ohni a my všude prohráváme,“ podotkl McCain. Řada republikánů během Paulova projevu poté, co vypršela platnost původního zákona, opustila na protest jednací sál.

  • „Je to důležité symbolické vítězství, kdy se kyvadlo mezi osobní svobodou a bezpečnostní paranoiou poprvé od 11. září politicky převážilo ve prospěch práva na soukromí,“ uvedl Kryštof Kozák z fakulty sociálních věd UK s tím, že 60–80 % Američanů s plošným sledováním údajů nesouhlasí.

Ačkoli by výpadek v programu mohl být pouze krátkodobý, mohl by podle představitelů zpravodajských služeb představovat bezpečnostní riziko. Šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan v neděli varoval, že konec sledovacího programu nahraje teroristům.

Video Kozák: Právo na soukromí převážilo nad obavou z terorismu
video

Kozák: Právo na soukromí převážilo nad obavou z terorismu

Kozák: Právo na soukromí převážilo nad obavou z terorismu

"Špehování" telefonů v Americe odzvonilo

Události: Konec masivního špehování Američanů

„Vyzýváme Senát, aby zajistil, že tento výpadek pravomocí bude co nejkratší,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Prezident Barack Obama již dříve prohlásil, že Spojené státy budou v případě vypršení platnosti zákona v ohrožení.

Barack Obama, šéf Bílého domu

„Nedej bože, abychom tu měli problém, kdy by šlo předejít nějakému teroristickému útoku nebo zadržet osobu zapojenou do nebezpečných aktivit, a neudělali jsme to jen kvůli nečinnosti Senátu.“


Zpravodajští experti jsou ale podle Reuters toho názoru, že krátkodobý výpadek bude mít jen malý dopad na bezpečnost země. Vládní agentury totiž mohou pokračovat se sběrem dat případů týkajících se přeshraničního vyšetřování, pokud s jejich shromažďováním začaly ještě před vypršením lhůty.

„Politicky bych zdůraznil rozkol uvnitř republikánské strany,“ upozornil Kozák. Zatímco konzervativní křídlo republikánské strany zdůrazňuje bezpečnost jako tradiční hodnotou, libertariánské křídlo naopak klade důraz na to, aby nebyla omezována osobní svoboda Američanů.

Zákon známý pod názvem Patriot Act je jedním z protiteroristických opatření přijatých po útocích z 11. září 2001, je však kritizován jako nepřípustný zásah do soukromí. Reformní návrh označovaný jako Freedom Act některé části tohoto zákona obnovuje, sledovací pravomoci tajných služeb však výrazně omezuje a podřizuje soudu.