Kadyrov pevně vládne Čečensku. A vedle toho taky tak trochu točí…

Nečekaným soupeřem pro hvězdy hollywoodských bojových filmů se podle všeho stane čečenský prezident Ramzam Kadyrov. Na sociální síti vKontakte oznámil, že do všech kin země už brzy dorazí nový akční film s názvem Kdo nepochopil, pochopí, ve kterém se ujal hlavní role.

„Je to film na palčivé téma, ve kterém jsem po dlouhých jednáních souhlasil zahrát hlavního hrdinu. Jednotlivé scény už byly natočeny,“ napsal Kadyrov na sociální síti vKontakte, jež je ruským ekvivalentem Facebooku. Snímek podle čečenského vládce natočil „autor skvělých hollywoodských filmů“ a po boku hlavního hrdiny se prý objeví i „světové hvězdy první velikosti“, a tak o obrovském úspěchu vůbec nepochybuje. Jméno režiséra a herců sice neuvedl, sdělil ale, že on sám nepotřeboval žádného dubléra.

Rolí filmového hrdiny s lehkým kulometem v ruce a v maskovací uniformě se přitom pochlubil jen pár hodin poté, co hnutí Otevřené Rusko Michaila Chodorkovského zveřejnilo na svém webu snímek Semja (Rodina), který Kadyrova líčí ve zcela opačném světle; despotický politik si prý přisvojuje třetinu z federálních dotací, poskytovaných Moskvou údajně jako poplatek za klid v regionu.

Kadyrov - milovník stříbrného plátna

Osmatřicetiletý politik neklidný kavkazský region, který si od rozpadu Sovětského svazu prošel dvěma protimoskevskými válkami, v posledních letech stabilizoval vládou pevné ruky a platí za věrného stoupence prezidenta Vladimira Putina. Kritici, včetně zmiňovaného Chodorkovského, ho proto nepříliš úspěšně obviňují z pošlapávání lidských práv i ruských zákonů.

Mezi vládci třiaosmdesáti subjektů Ruské federace potom Kadyrov vyniká právě svou zálibou ve stříbrném plátně. Předloni jej v Grozném během oslav jeho 37. narozenin navštívil americký herec Steven Seagal. Velkolepých oslav se i v minulých letech často účastnily zahraniční celebrity, například francouzský herec Gerard Depardieu anebo v roce 2011 hollywoodští herci Jean-Claude van Damme a Hilary Swanková.

Dvojnásobná držitelka Oscara se za svou návštěvu Čečenska dodatečně omluvila a prohlásila, že toho hluboce lituje. O únosech, nezákonných popravách a jiných zločinech, z nichž čečenského vůdce obviňují respektované mezinárodní organizace na ochranu lidských práv i očití svědkové, prý nic nevěděla. Peníze, které od Kadyrova dostala, slíbila předat charitě.

Video UDÁLOSTI: Vládce Čečenska hraje v akčním filmu
video

UDÁLOSTI: Vládce Čečenska hraje v akčním filmu