Hesla na Wikipedii může upravovat každý, nicméně pokud ke změně dojde, lze pak vysledovat IP adresu, z níž uživatel psal. Díky tomu šlo dohledat, že k editaci více než dvanácti životopisů britských poslanců došlo na počítačích uvnitř Westminsterského paláce.
Podle Telegraphu se dotyční snažili před voliči ukrýt nejrůznější prohřešky politiků. Ze stránky bývalého ministra a konzervativce Stephena Hammonda zmizela třeba informace o tom, že často využíval automobily s osobním řidičem. U dalšího konzervativce Roberta Blackmana byly zase smazány všechny odkazy na novinové články, které uváděly, že byl „chycen s kalhotami dole“.
Smazána byla rovněž informace o zatčení konzervativce Craiga Whittakera, který měl před třemi lety napadnout svého syna. U labouristy Geraint Davies se pak neobjevovala skutečnost, že utratil přes 2000 liber za kuchyň a 1500 liber za obývací pokoj z peněz daňových poplatníků prostřednictvím parlamentních nákladů.
Mluvčí stran mlčí
Provedeny byly i desítky menších změn, včetně přidávání odkazů na články, jež se k poslancům vyjadřovaly pozitivně. Některé informace pak uvedli do původní podoby jiní uživatelé, píše Telegraph. Prokázat, že změny udělali politici nebo jejich zaměstnanci, podle něj není možné. Mluvčí všech tří předních stran – konzervativců, liberálních demokratů i labouristů – odmítli celou záležitost komentovat.
V nedávných parlamentních volbách zvítězili konzervativci, kteří mají v britském parlamentu většinu poprvé od roku 1992. Volby přinesly historický triumf Skotské národní straně (SNP), která je co do počtu poslanců třetí nejsilnější stranou celého Spojeného království. Hlasy sebrala labouristům a liberálním demokratům. Vedle čtyř zmíněných stran a jednoho poslance UKIP stráví dalších pět let ve Westminsterském paláci také zástupci severoirských Demokratické unionistické strany, Sociálně demokratické strany práce a Ulsterské unionistické strany, velšské Plaid Cymru a anglické Strany zelených. Severoirská Sinn Féin získala čtyři mandáty, její poslanci se však tradičně zasedání neúčastní.
Zisk jednotlivých stran podle křesel
- Konzervativní strana: 331
- Strana práce: 232
- Skotská národní strana: 56
- Liberální demokraté: 8
- Demokratická unionistická strana: 8
- Sinn Féin: 4
- Plaid Cymru: 3
- Sociálně demokratická strana práce: 3
- Ulsterská unionistická strana: 2
- Strana nezávislosti Spojeného království: 1
- Strana zelených: 1
- Konzervativní strana: 36,9
- Strana práce: 30,4
- Strana nezávislosti Spojeného království: 12,6
- Liberální demokraté: 7,9
- Skotská národní strana: 4,7
- Strana zelených: 3,8