Vlastenecký zákon nemá nástupce, zmírnění odposlechů Senát odmítl

Washington – Americký Senát neschválil zákon omezující pravomoci Národní bezpečnostní agentury (NSA). Návrh se týkal zejména programu odposlechů a sběru dat z internetové a telefonické komunikace a úspěšně prošel dolní komorou Kongresu. Zákon měl být nástupcem série zákonů, které měly kořeny u Vlasteneckého zákona (Patriot Act) schváleného po teroristických útocích v roce 2001.

Po 11. září 2001 se ukázalo, že jednou z hlavních příčin, proč teroristické útoky uspěly, byla rivalita a neschopnost spolupráce tajných služeb. Změnu symbolizoval Vlastenecký zákon, který rozšířil pravomoci amerických tajných služeb. V posledních letech ale vycházelo najevo, jak daleko zacházely. Prezident Barack Obama proto přišel s předpisem označovaným jako Zákon o svobodě (Freedom Act), který by omezil zejména odposlechy prováděné NSA. Platit měl od počátku června, kdy vyprší časově omezená platnost nástupce Vlasteneckého zákona schváleného v roce 2011. V Senátu se ale nenalezlo dost hlasů ani pro nový předpis, ale ani pro prodloužení platnosti původního.

K prosazení kteréhokoli návrhu bylo nutných 60 hlasů, ovšem Zákon o svobodě podpořilo 57 senátorů a prodloužení platnosti Vlasteneckého zákona 54 senátorů. Sněmovnou reprezentantů přitom původně navrhovaný zákon prošel hladce a podpořilo ho 388 kongresmanů, proti jich bylo jen 88. Proti návrhu prezidenta Obamy podporovaného demokratickými senátory či republikánským prezidentským kandidátem Randem Paulem se v Senátu postavil vůdce republikánské většiny Mitch McConnell spolu s dalšími významnými republikány. Ti však prosazovali zachování stávajících pravidel.

Video Americký Senát zablokoval zákon omezující pravomoci NSA
video

Americký Senát zablokoval zákon omezující pravomoci NSA

Nová úprava měla výrazně omezit možnosti tajných služeb shromažďovat údaje o komunikaci Američanů. Dosavadní rozsah sledování vyšel najevo díky bývalému bezpečnostnímu expertovi NSA Edwardu Snowdenovi. Zákon o svobodě měl masový sběr dat zastavit a umožnit pouze jednotlivé sledování komunikace lidí, kteří budou splňovat mnohem přesněji vymezené podmínky než dnes.

Protože tajným službám hrozí, že se ocitnou v legislativním vakuu, vedení Senátu se dohodlo, že si zákonodárci o den zkrátí nadcházející prázdniny. Vrátí se do práce již 31. května, aby zvážili, jak vypršení platnosti zákona zabránit.