V předvečer summitu krouží Rusko kolem lotyšských břehů

Riga - Rusko v předvečer dvoudenního summitu Východního partnerství v Rize zvýšilo vojenskou aktivitu u hranic Lotyšska. Podle tamního ministra obrany Raimondse Véjonise se nedaleko lotyšských břehů pohybovala ruská ponorka a výzvědný člun ruského námořnictva. Véjonis televizní stanici LNT řekl, že ruské lodě a letouny operují v těchto dnech při lotyšských hranicích prakticky neustále, souvislost se summitem je podle něj nesporná.

V Rize se ve čtvrtek ke dvoudennímu jednání sejdou prezidenti a premiéři pětadvaceti zemí, aby diskutovali o spolupráci mezi Evropskou unií a šesti postsovětskými státy. Východní partnerství bylo zahájeno v Praze v roce 2009 jako společná iniciativa EU a Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny. Cílem je podpora ekonomického rozvoje, energetické bezpečnosti, vlády práva a rozvoje občanské společnosti.

Hostitelské funkce se Lotyšsko ujalo proto, že je v současné době předsednickou zemí Evropské unie. Podle premiérky Laimdoty Straujumaové by ústředním tématem summitu mělo být budování občanské společnosti v postsovětských zemích. „Loňské události na Ukrajině ukázaly, jak důležitou roli může sehrát občanská společnost při obhajobě míru,“ řekla.