Zemanův přítel Jakunin si žije jako král, jeho státní dráhy jsou ztrátové

Moskva - Nové informace o utajovaném majetku a luxusním sídle ruského oligarchy Vladimira Jakunina, šéfa ruských státních železnic, publikoval ruský opoziční vůdce a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj. Podle údajů z ruského pozemkového úřadu jde o „palácový komplex“ u obce Akulinino jižně od Moskvy. „Nehrají si na aristokracii, oni se za novou aristokracii skutečně považují,“ píše Navalnyj v komentáři k Jakuninovým majetkovým poměrům.

Okázalé budovy stojí na celkové ploše 4500 čtverečních metrů: je zde dům pro ochranku, lázně s kurty, dům pro hosty, objekt pro personál (kde žije služebnictvo tohoto odpůrce konzumní společnosti, poznamenává Navalnyj) a obytné stavení na ploše přes 2000 čtverečních metrů. Dřívější zprávy otištěné v ruských médiích hovořily o tom, že v areálu je modlitební dům se sbírkou vzácných ikon a speciální klimatizací. „Nakradl si ve státní firmě a staví si rezidenci… Cožpak se těch oblud nikdy nezbavíme?“ píše Navalnyj.

Sám Jakunin, jehož státní dopravní společnost je ztrátová, nedávno přiznal, že má u Akulinina pozemky, údajně je ale prodal. Kupcem se podle informací Navalného stala společnost Mirolo Investments zaregistrovaná na Kypru, kterou kontroluje Jakuninova rodina.

/*json*/{"map":{"lat":55.305329193348,"lng":37.74610114515941,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":55.305084321904395,"lng":37.74603009223938,"type":"","description":"Jakuninovo sídla u Akulinina"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Sedmašedesátiletý Jakunin se zabývá i politikou. Na řeckém ostrově Rhodos pořádá už řadu let konferenci Dialog civilizací, které se loni v září zúčastnil i český prezident Miloš Zeman. Před dvěma týdny se v Moskvě český prezident s Jakuninem znovu setkal.

Miliardář stojí v čele ruských státních železnic už deset let. Za tu dobu čelil řadě tvrdých útoků ruské opozice i zahraničního tisku. Obvinění z korupce a defraudací se u soudu nepotvrdila, naposledy letos v březnu soud označil za mylné tvrzení listu The New York Times o tom, že Jakunin porušuje ruské zákony. Od loňského března je Jakunin za podporu krymské anexe na sankčním seznamu USA.

Miloš Zeman s Vladimirem Jakuninem

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt