Rusko stojí o obnovení styků s NATO

Volgograd - Rusko je připraveno obnovit oficiální styky se Severoatlantickou aliancí, přerušené kvůli ukrajinské krizi, pokud z Bruselu takový návrh přijde. Ve Volgogradu (bývalém Stalingradu) to dnes prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který sem společně s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem přijel uctít památku vojáků padlých v největší bitvě druhé světové války na východní frontě.

Steinmeier na tiskové konferenci po jednání s optimismem hovořil o středečních diplomatických jednáních v Minsku, která byla věnována ukrajinské krizi. „Doufáme, že znepřátelené strany půjdou dál obtížnou cestou směrem k plnění minských dohod,“ prohlásil Steinmeier.

Lavrov konstatoval, že Rusko očekává s „velkými nadějemi“ návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové, která je v Moskvě očekávána v neděli. Ruský ministr prohlásil, že Moskva je připravena obnovit oficiální kontakty se Severoatlantickou aliancí, které byly přerušeny po anexi Krymu a proruském povstání v Donbasu. „Přijde-li z Bruselu takový návrh, budeme na něj reagovat konstruktivně,“ řekl Lavrov.

Ke schůzce se ministři sešli přímo v srdci někdejšího stalingradského bojiště. Rudá armáda tam ve slavné bitvě na přelomu let 1942-43 porazila zdecimované útvary wehrmachtu a položila základ k postupu na západ. Před jednáním oba ministři navštívili obec Rossoški, kde je památník padlých sovětských vojáků, ale i německý vojenský hřbitov. Věnce pak Steinmeier položil i na známé Mamajevově mohyle u monumentálního pomníku Matka vlast volá.

„Doufám, že 70. výročí ukončení druhé světové války nám umožní zaměřit se ještě víc na upevnění míru a spolupráce,“ řekl novinářům německý ministr. „Utrpení, které nacistické Německo tady ve Volgogradu způsobilo, je nezměrné. Je to správné místo k uctění památky obětí,“ dodal.

Frank-Walter Steinmeier a Sergej Lavrov u Mamajevovy mohyly ve Volgogradě

Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Soeren Stache
/*json*/{"map":{"lat":48.74248565005813,"lng":44.537891302763356,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/