OSN kritizuje článek přirovnávající migranty ke švábům

Londýn - Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn obvinil britský bulvární list The Sun z podněcování nenávisti vůči imigrantům. Reagoval tak na sloupek otištěný 17. dubna, jehož autorka Katie Hopkinsová přirovnává běžence z Afriky ke švábům a hovoří o nich jako o divoších.

Hopkinsová mimo jiné napsala, že proti lodím s migranty by měly být nasazeny dělové čluny. Uvedla, že utrpení těch, kteří riskují své životy ve Středozemním moři, ji nechává zcela chladnou. „Ne, nezajímá mě to. Ukazujte mi fotografie rakví, ukazujte mi těla plovoucí ve vodě, hrajte k tomu na housle a ukazujte mi hubené smutné lidi. A mě to stejně nezajímá. Protože vzápětí mi ukážete obrázky agresivních mladíků v Calais, kteří se šíří jako norovirus na zaoceánské lodi,“ napsala sloupkařka listu Hopkinsová, někdejší účastnice televizní reality show The Apprentice, v níž jde o získání práce snů.

Hopkinsová připomněla, že migranti v Calais se snaží dostat do čekajících britských kamionů a přepravit se tak nelegálně do Velké Británie. Zdůraznila, že jí je líto pouze britských řidičů, kteří za to jsou ještě pokutováni. Podle ní jsou uprchlíci v Calais úplně stejní lidé jako ti, kdo do Evropy míří přes moře. Přirovnala je ke švábům, kteří jsou uzpůsobeni k tomu, aby přežili jaderný výbuch.

Katie Hopkinsová
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Ian West

Podle Husajna výrazivo v článku připomíná jazyk podněcovatelů genocidy ve Rwandě v roce 1994 nebo nacistickou antisemitskou propagandu, a je podle něj štvavé a v celonárodním periodiku nepřijatelné. Sloupek vyšel jen několik hodin předtím, než se u břehů Libye minulý víkend převrátil rybářský člun plný běženců. Zřejmě zahynulo na 800 z nich.

Husajn tvrdí, že článek byl jen „jedním z krajnějších příkladů z tisícovek článků zaměřených proti cizincům, které se objevily v britském bulvárním tisku během uplynulých dvou desetiletí“. Komisař vyzval britská média, úřady a dozorčí orgány, aby podněcování k nenávisti zamezily. Zajd zdůraznil, že všechny evropské země by měly zakročit proti rasismu a xenofobii, jimž je „pod pláštíkem svobody vyjadřování“ umožňováno přiživovat netoleranci vůči běžencům i přehlížených menšin, jako jsou Romové.

Britská novinářská organizace IPSO potvrdila, že dostala více než 300 stížností na článek a že vyšetřuje, zda v daném případě nebyl porušen novinářský kodex.