Osamocená úmrtí v Japonsku – „úklidové“ firmy mají žně

Tokio - Země vycházejícího slunce je známá dlouhověkostí obyvatel. Údajně za to vděčí i stravovacím zvyklostem. Dlouhověkost ale má i svou temnou stránku - stále více lidí umírá o samotě. Podnikaví Japonci se tím ale příliš nedojímají. V ponurém trendu už mnozí našli příležitost, jak vydělat.
Video Dlouhověkost v Japonsku: Lidé často umírají sami
video

Dlouhověkost v Japonsku: Lidé často umírají sami

Trvalo týdny, než si sousedé nepřítomnosti osmdesátiletého starce všimli. Speciální firmu Hirocugu Masudy zavolali až kvůli zápachu. „Moji práci nyní uznávají víc než před dvěma nebo třemi lety. A mám víc zakázek,“ konstatoval majitel speciální úklidové firmy Hirocugu Masuda.  

Čtvrtina ze téměř 130milionového Japonska jsou důchodci. Pět milionů z nich žije samo. Přibývá případů, kdy se s nimi u smrtelné postele nikdo neloučí. „Takzvaných osamocených úmrtí máme teď 40 tisíc. Za deset let jich bude přes 100 tisíc,“ podotkl místopředseda Asociace Dispositions Mement Hideto Kone.  

Za úklid a dezinfekci si firma Hirocugu Masudy účtuje v přepočtu od 15 po 65 tisíc korun. Závisí na velikosti bytu. Tím ale mise nekončí. Kadidlo a květiny mají zesnulému ulehčit poslední cestu.  

Sousedi se o prázdném bytě často dozví až po několika dnech. „Někteří umírají o samotě, i když mají děti. A to mě nejvíc šokuje. Nečekala jsem, že se tu něco takového stane,“ poznamenala majitelka domu Yoši Fukuharová.  

Tradiční Japonsko nyní zpytuje své svědomí. Žádný recept, jak smutný trend zastavit, ale nenachází.