Někdejší Saddámův generál a jeden z vůdců džihádistů je po smrti

Bagdád - Irácké úřady oznámily smrt klíčového spolupracovníka bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Izzata Ibrahíma Dúrího iráčtí vojáci za pomoci šíitských milicí údajně zabili během operace v provincii Saláhaddín, podle kurdských zdrojů byl Dúrí jedním ze šesti sebevražedných atentátníků, kteří se vyhodili do povětří v bojích o Tikrít. Mluvčí bývalé vládní strany Baas, jejímž byl Dúrí členem, ale zprávy o úmrtí popřel. Dúrí byl nyní jedním z vůdců radikálů z hnutí Islámský stát (IS) v Iráku.

„Jde o obrovské vítězství pro všechny, kteří byli do operace zapojeni,“ uvedl guvernér provincie Raíd Džubúrí. „Byl považován za jednoho z vůdců této teroristické skupiny,“ dodal s odkazem na Islámský stát s tím, že jeho smrt bude mít na radikální hnutí určitě velký dopad. Dúrí byl údajně zabit společně se svými devíti bodyguardy.

Bagdád v minulosti Dúrího úmrtí oznámil již několikrát. Nyní ale stanice Al-Arabíja zveřejnila i fotografii mrtvého muže, který vypadá jako Dúrí a má stejné zrzavé vlasy. V současné době se provádí test DNA, aby se potvrdilo, že jde skutečně o bývalého iráckého generála, který měl na své straně tisíce bývalých vojáků z rozpuštěné Saddámovy armády.

Třiasedmdesátiletý Dúrí, považovaný za Saddámovu pravou ruku, byl na šestém místě seznamu hledaných Iráčanů, který americká armáda sestavila v roce 2003 po Saddámově svržení při mezinárodní invazi do Iráku. Na kartách s nejhledanějšími činiteli režimu byl křížovým králem. Na jeho dopadení byla vypsána odměna deset milionů dolarů (přes 250 milionů Kč).

Video Izzat Ibrahím Dúrí je po smrti
video

Izzat Ibrahím Dúrí je po smrti

Pentagon Dúrího podezíral, že koordinoval protiamerické útoky v Iráku. Dúrí měl rovněž v roce 1988 vysokou funkci ve výboru dohlížejícím na severní Irák v době, kdy irácká armáda použila chemické zbraně proti odbojným Kurdům. Asi 5000 lidí při útoku zahynulo.