Petr Pavel: Psychologickou a informační válku Moskva umí

Praha – Rusko používá velmi dovedně informační a psychologickou válku doma i v zahraničí. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel. „Ruskému vedení se překvapivě podařilo výrazně sjednotit veřejné mínění v názoru, že všechno zlé, co se děje v Rusku, je poháněno Západem v čele se Spojenými státy a že Rusko je opět v pozici, kdy se musí bránit,“ prohlásil Pavel, kterého čeká v brzké době nástup do funkce předsedy Vojenského výboru NATO.

Ruská intervence na Ukrajině Severoatlantickou alianci podle Pavla překvapila a NATO nyní musí ujistit veřejnost, že má prostředky a vůli Moskvě čelit. Členové aliance by podle něj měli věnovat více prostředků na obranu, provádět další společná vojenská cvičení a pevně čelit ruským krokům. Generál dodal, že spojenci musejí být připraveni na to, aby se vypořádali s nekonvenčním válčením, které ilustruje ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny.

Rusko podniklo „široký a velkorysý“ program modernizace svých vojenských kapacit a NATO na to musí reagovat, řekl dále Pavel. „Jako voják musím být znepokojen kroky Ruska, protože zvýšení jeho (vojenských) schopností a jeho vůle jich použít je evidentní,“ upozornil český generál.

Video Pavel: NATO musí ukázat, že dokáže čelit hrozbám Ruska
video

Pavel: NATO musí ukázat, že dokáže čelit hrozbám Ruska

Pavel poukázal na dosavadní alianční a ruskou aktivitu. V roce 2013 provedlo NATO cvičení v Pobaltí a Polsku se zhruba šesti tisíci vojáky, zatímco Rusko uspořádalo přibližně ve stejné době manévry v západní části země s nejméně 38 tisíci vojáky. „Tato cvičení jsou naprosto nesrovnatelná,“ řekl český generál. Moskva prý tvrdila, že její manévry byly zaměřeny na vypořádání se s možností teroristického útoku. Toto vysvětlení označil Pavel za „výsměch“.

NATO má podle něj naprosté oprávnění odpovědět ve stejném měřítku a ve stejném rozsahu, aby alespoň tímto způsobem ujistilo veřejnost v členských zemích, že je schopné v daný čas aktivovat takovou sílu a prostředky. Také tím má vyslat jasný signál Rusku, že má tuto schopnost a že je připraveno ji v případě potřeby použít. „To je, myslím, důležité poselství,“ uzavřel český generál.

Petr PavelPetr Pavel se od července stane předsedou Vojenského výboru NATO. Ten funguje jako klíčový poradenský orgán Aliance a spadají pod něj dvě strategická velitelství spojeneckých sil pro operace a pro transformaci. Předseda výboru zároveň funguje jako hlavní vojenský poradce generálního tajemníka. Pavel se chce ve funkci mimo jiné soustředit i na to, aby staré členy Aliance přesvědčil o potřebě čelit ruské propagandě.