Litevská televize: Norsko bere děti cizincům, aby čelilo důsledkům incestu

Vilnius - Norské úřady prý odebírají děti cizincům a dávají je do pěstounské péče norským rodičům, aby bojovaly s „největším příbuzenským křížením na světě“. Toto obvinění zaznělo minulý týden v talkshow Hodina s Rutou (Valanda su Ruta), kterou odvysílal nezávislý litevský televizní kanál LNK. Pořad se zabýval kontroverzní norskou sociální službou Barnevernet. V pořadu zazněla kritika, že Barnevernet si záměrně vybírá litevské děti.
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Augenblick fotografie & desig

„V Norsku jsou litevské děti odebírány svým rodičům. Litevské děti jsou v Norsku vyhledávaným zbožím,“ zněly úvodní věty pořadu. Následoval rozhovor s Litevkou Neringou Ozolinovou, která žije v norském Alesundu a která je v Litvě uznávanou expertkou na norský systém ochrany dětí. „V Norsku je vůbec nejnižší porodnost a vůbec největší příbuzenské křížení (inbreeding) na světě. Rodí se tam také největší procento dětí s Downovým syndromem a dalšími vrozenými vadami,“ řekla Ozolinová moderátorce pořadu Rutě Mikelkevičiuteové.

Otázka odebírání dětí v Norsku se stala v Litvě žhavým tématem loni, především vzhledem k velmi medializovanému případu boje Litevky Gražiny Leščinskieneové za vrácení odebraného syna Gabrieliause.

Norský velvyslanec v Litvě Dag Halvorsen řekl v rozhovoru pro norskou televizi NRK, že spory o litevské děti předané v Norsku do náhradní péče nyní zabírají v jeho agendě nejvíce času. „Tato otázka je letos v Litvě velkým mediálním tématem a v posledních měsících nám zabírá většinu času,“ konstatoval. „Tvrdí se, že v Norsku je rozšířený incest a že mezi norskými dětmi se ve vysoké míře vyskytuje Downův syndrom. Proto prý je pro norské úřady důležité získávat nové děti ze zahraničí, jako jsou například ty litevské, aby se posílil genetický materiál,“ řekl Halvorsen. Najal si proto litevskou PR-agenturu, která má za úkol vyvrátit rozšířené mýty o norské péči o děti.

Norský deník The Local v souvislosti s kontroverzním odebíráním zahraničních dětí norskou sociální službou zmínil i nedávný výrok českého prezidenta Miloš Zemana. Ten prohlásil, že se Norové chovají „jako nacisté“, když nedovolují Češce Evě Michalákové mluvit při schůzkách se dvěma odebranými syny česky.

Norská sociální služba rozhodla o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a o jejich umístění do přechodné pěstounské péče v roce 2011. Důvodem úřadu bylo podezření ze strany mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá. Policie začala vyšetřovat otce dětí, následně i matku, obvinění ale nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Michaláková, která se s manželem mezitím rozvedla, chce syny do své péče. V prosinci požádala v Norsku o přezkoumání případu.