Dohoda o jádru je na dobré cestě, mírnil Obama slova Chameneího

Panamá/Washington – Konečná dohoda o omezení íránského jaderného programu je na dobré cestě bez ohledu na kritická slova nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Prohlásil to v sobotu americký prezident Barack Obama. Podle něj patřila ajatolláhova vyjádření zpochybňující rámcovou dohodu domácímu publiku. Šéf Bílého domu však zároveň připustil, že dohoda nakonec nemusí být podepsána. Kritizoval také přístup některých republikánů.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

„I člověk titulovaný 'nejvyšší vůdce' musí brát ohled na své stoupence,“ uvedl Obama během tiskové konference v Panamě na adresu Chameneího čtvrteční prohlášení. Nejvyšší íránská autorita, která má poslední slovo ohledně jaderné dohody, tehdy řekla, že rámcová dohoda je předběžná a není zárukou, že Írán podepíše dohodu definitivní či bude vyjednávat až do konce. Podle Obamy měla Chameneího slova vnitropolitickou motivaci a velmoci mohou konečnou dohodu upravit, aby Íránu vyhovovala a zároveň splňovala „praktické požadavky“ zbývajících států.

Rámcová dohoda mezi šesti mocnostmi a Íránem byla uzavřena po dlouhém diplomatickém vyjednávání 2. dubna v Lausanne. Zatímco Západ počítá s pozvolným rušením protiíránských sankcí, podle prezidenta Hasana Rouháního je pro Írán dohoda přijatelná jen tehdy, když zaručí okamžité zrušení ekonomických postihů.


Obama v sobotu připustil, že se přes jeho optimismus nemusí podařit dospět k takové konečné dohodě, kterou by byl ochoten podepsat. Zároveň kritizoval postoj některých republikánských senátorů včetně Johna McCaina, který označil Chameneího pohled na rámcovou dohodu reálnější než ministra zahraničí Johna Kerryho. Republikáni, z nichž část jakékoli ústupky vůči Íránu odmítá, chtějí docílit toho, aby musel konečnou dohodu schválit jimi ovládaný Kongres. Obama již prý s kongresmany jednal a o dohodě s nimi má v nejbližších dnech hovořit i Kerry.