Hackeři hlásící se k IS napadli frankofonní televizi TV5Monde

Paříž - Hackeři hlásící se k Islámskému státu napadli mezinárodní frankofonní televizi TV5Monde. Ta kvůli útoku nevysílala od středečních 22 hodin ani na jednom ze svých kanálů, diváci viděli jen černé obrazovky. Počítačoví piráti napadli i web stanice a její profily na sociálních sítích. Provoz televize se dnes postupně obnovoval. Podle generálního ředitele Yvese Bigota ale může plná obnova trvat vzhledem k rozsáhlému poškození systémů i několik dnů. Úřady začaly po vinících pátrat.
Video UDÁLOSTI: Kybernetický útok na TV5Monde
video

UDÁLOSTI: Kybernetický útok na TV5Monde

UDÁLOSTI: Kybernetický útok na TV5Monde

Zavadil: TV5MONDE vysílá mezinárodně, útok má globální dopad

Na internetové stránky TV5Monde a na její profily na sociálních sítích hackeři podle Bigota vyvěsili požadavky Islámského státu. Na Facebook pak umístili údajné průkazy totožnosti a životopisy příbuzných francouzských vojáků, kteří se podílejí na operacích proti Islámskému státu. „Vojáci Francie, držte se stranou Islámského státu! Máte šanci zachránit své rodiny, využijte ji,“ napsali piráti na Facebooku TV5Monde. Ve jménu Alláha prý vede „kyberchalífát“ svůj „kyberdžihád“ proti nepřátelům Islámského státu.

Hackeři rovněž obvinili francouzského prezidenta Francoise Hollanda, že spáchal „neomluvitelnou chybu“, když vede „válku, která je k ničemu“. „Proto Francouzi dostali v lednu dárky v Charlie Hebdo a Hyper Casher,“ uvádělo se dále v textu s odkazem na teroristické útoky v Paříži na časopis Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí. Piráti rovněž vyhrožovali, že „právě hledají rodiny vojáků, kteří se zaprodali Američanům“.

Vysílání bylo vyřazené z provozu dvě hodiny, internetové stránky televize začaly fungovat až v odpoledních hodinách. Útok byl podle všeho dokonale a dlouho dopředu připravený. „Začalo to na našem twitterovém účtu, kde jsme to mohli sledovat v přímém přenosu. Pak se to rozšířilo na Facebook a na všechny naše sociální sítě. A mezitím to synchronizovaně zasáhlo i naše živé vysílání,“ uvedla ředitelka multimediálního oddělení Hélène Zemmourová. Podle vedení televize v minulých týdnech čelila několika menším kybernetickým útokům, dosud se jí ale dařilo všechny bezpečně odvrátit.

Facebook stanice TV5MONDE v době napadení hackery Islámského státu
Zdroj: Facebook TV5MONDE

„Je to bezprecedentní pro nás a bezprecedentní i v dějinách televize,“ řekl Bigot s tím, že hackeři dobře připraveným útokem vážně poškodili produkční a vysílací systémy televize. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že už bylo zahájeno vyšetřování a že francouzská vláda je rozhodnuta proti podobným teroristům důrazně bojovat: „Všichni, kdo stojí za těmito činy, si musejí uvědomit, že stát a jeho služby jdou odhodlaně udělat všechno pro to, aby tito teroristé už nemohli škodit.“ Premiér Manuel Valls odsoudil čin jako nepřijatelný útok na svobodu sdělování a vyjadřování.

  • Petr Zavadil, zpravodaj ČT ve Francii: „Tato televize mohla být zvolena za cíl proto, že vysílá mezinárodně, takže ten útok má celosvětový dopad. Je možné, že útočníci měli nějak snazší přístup, že zabezpečení TV5MONDE nebylo tak dokonalé jako u jiných televizí. Každopádně její ředitel se nechal slyšet, že už v minulých týdnech zaznamenali jiné pokusy o útoky na své internetové profily, ale ty byly výrazně menší a podařilo se je vcelku bez problémů odvrátit. Nicméně vyvozuje z toho, že se ten kybernetický útok připravoval dlouhé týdny dopředu a že byl zorganizovaný velmi dobře.“

Stanice přes noc na dnešek škody postupně napravovala, uvedla na Twitteru její technická ředitelka. Útok byl podle ní „nevídaný“ a „velkého rozsahu“. Po půlnoci stanice zprovoznila svůj profil na Facebooku i na Twitteru. Internetové stránky TV5Monde jsou ale stále nedostupné, samotná stanice zatím pořád vysílá jen v některých oblastech.

TV5MONDEMezinárodní frankofonní televize TV5Monde sídlí v Paříži a vysílá ve více než 200 státech nebo územích světa. Hackerský útok se stal v den, kdy TV5Monde spustila nový tematický kanál věnovaný „způsobu života po francouzsku“, ve středu začal vysílat v severní Africe, na Blízkém východě a v asijských zemích. Podle Bigota ale útok se spuštěním nového kanálu nesouvisí.

Francie je součástí mezinárodní koalice v čele s USA, která už několik měsíců podniká letecké údery v Iráku a Sýrii, kde se Islámský stát zmocnil rozsáhlých území a vyhlásil tam chalífát. Francouzské úřady odhadují, že do Iráku a Sýrie odjelo za IS asi 1500 francouzských občanů.