Ukrajinská armáda hlásí nové oběti. Padli do vlastní pasti, tvrdí povstalci

Kyjev – Při dvou incidentech na východě Ukrajiny zahynulo dalších šest vládních vojáků. V obou případech zabíjely miny, v jednom podle povstalců ale výbušniny nastražila sama armáda. Informovala o tom ukrajinská média s odvoláním na úřady loajální vůči Kyjevu a agentura TASS. Jde o další oběti sporadických incidentů, které v Donbasu pokračují navzdory příměří. V sobotu zabil výbuch miny tři vojáky.

Podle mluvčího luhanské správy Jaroslava Halase, citovaného listem Ukrajinska pravda, čtyři vojáci zahynuli, když přejížděli most přes řeku Severní Doněc a u jejich auta explodovala mina. Incident se odehrál ve městě Ščasťa, které je pod kontrolou vládních sil a nachází se zhruba 15 kilometrů od Luhansku, jedné z hlavních bašt povstalců.

Mluvčí protipovstalecké operace Ruslan Tkačuk uvedl, že u auta explodoval pás min údajně aktivovaných protitankovou střelou Kornet vypálenou vzbouřenci. Miny podle něj musely být nastraženy v noci. Luhanští povstalci kontrovali, že pod armádním automobilem explodovala mina, kterou na mostě nastražili sami vojáci.

Také další dva příslušníky ukrajinské armády usmrtila mina, na kterou podle dalšího mluvčího protipovstalecké operace najel vůz SUV. K neštěstí došlo v Doněcké oblasti u obce Šyrokyne nedaleko Mariupolu na pobřeží Azovského moře. Tři ukrajinští vojáci zemřeli v sobotu ve městě Avdijivka u Doněcku, když explodovala mina nastražená rebely. Výbuch kromě toho další dva vojáky zranil.

Vláda a separatisté uzavřeli nové mírové dohody v Minsku 12. února a o tři dny později vstoupilo v platnost nové příměří. Situace se na bojištích od té doby výrazně uklidnila poté, co strany oznámily, že splnily svůj závazek stáhnout z bojových linií těžké zbraně. Zastavení palby je ale sporadicky porušováno, z čehož se povstalci a armáda obviňují navzájem.