V Sasku vzplál dům pro uprchlíky. Prokuratura nevylučuje politický motiv

Berlín - V připravované ubytovně pro uprchlíky ve východoněmecké obci Tröglitz vypukl v noci na dnešek požár, který byl založen záměrně. Nikdo nebyl zraněn. Oznámila to policie spolkové země Sasko-Anhaltsko. Prokuratura nevyloučila politický motiv, na místě v minulosti opakovaně protestovali radikálové.
Video Reportáž: Požár zachvátil chystanou ubytovnu uprchlíků
video

Reportáž: Požár zachvátil chystanou ubytovnu uprchlíků

List Die Welt s odvoláním na mluvčího policie napsal, že oheň vzplál dnes přibližně dvě hodiny po půlnoci. Plameny zcela zničily podkrovní patro včetně střechy. Neobyvatelný je nyní ale celý objekt. Předběžné odhady škod se pohybují v řádu statisíců eur. V domě podle deníku prozatím žil německý manželský pár. Na plameny ho naštěstí včas upozornila sousedka, a proto se oběma podařilo bez zranění uniknout do bezpečí.

Policie se zatím nevyjádřila k možným motivům jednoho nebo více pachatelů. Spekuluje se ale o nacionalistickém pozadí; ubytovna, plánovaná pro 40 běženců, měla být otevřena v květnu, a proti přítomnosti žadatelů o azyl v Tröglitzu už několik týdnů protestovali pravicoví extremisté. Jejich nevybíravé útoky dokonce přiměly místního starostu Markuse Niertha k rezignaci.

Zemský premiér: Neustoupíme ani o krok

Podle prokurátora Jörga Wilkmanna z Halle jde o velmi závažný trestný čin žhářství, u nějž „nelze vyloučit politický motiv“. „Na základě toho dosavadního vyšetřování soudíme, že jde o žhářský útok. Taky nemůžeme vyloučit pokus o vraždu. Zatím nevíme víc, na všem se urgentně pracuje,“ dodal. Pachatele požáru důrazně odsoudil spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas. „Kdo zapaluje ubytovny pro uprchlíky, je zbabělý a odporný,“ řekl podle nedělníku Welt am Sonntag.

Podle zemského premiéra Reinera Haseloffa (CDU) ale ani požár nepovede ke změně záměru v ubytovně uprchlíky umístit. „Neustoupíme ani o krok. Uděláme, co jsme naplánovali,“ uvedl v rozhovoru pro televizi MDR v souvislosti s nedávnými protesty extremistů. „Je důležité, aby lidé uprchlíky poznali, aby zjistili, že jsou stejní jako my – a že jen přišli o svůj domov.“