Ne, pane premiére. Cameron to schytal od konkurentů kvůli škrtům

Londýn - Šestice volebních lídrů a jejich útoky v šiku na premiéra Davida Camerona. Takový byl průběh britské předvolební debaty v unikátním formátu sedmi účastníků najednou. Na přetřes přišla zejména politika vládních škrtů, na kterou si mimo jiné vyšlápl i současný koaliční partner - liberální demokrat Nick Clegg. Slovní pře premiéra s Edem Milibandem (Labouristická strana) se pak vedla zejména v oblasti daní. Zatímco jeden varoval před plýtváním, druhý oponoval nespravedlností. Volby se na britských ostrovech konají 7. května.

V televizním střetnutí, které bylo jediným tohoto druhu před hlasováním 7. května, vůdce opozičních labouristů Ed Miliband a další straničtí lídři tvrdili, že Cameronův plán na snížení vládních výdajů zašel příliš daleko. Vůdce konzervativců Cameron na to ale opáčil, že labouristé by zvýšili daně a ochromili ekonomiku, pokud by se dostali k moci. 

„Alternativou tohoto plánu je ve skutečnosti zvýšení daní a to já nechci,“ řekl Cameron. Podle něj je třeba zabránit labouristům, aby zopakovali to, co už udělali v minulosti, tedy větší plýtvání, výdaje a vyšší dluh. „Nepomohli bychom pracujícím, ublížili bychom pracujícím,“ upozornil Cameron. 

Miliband a vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová obvinili Camerona z nespravedlivých škrtů, které uvrhly lidi do chudoby, a z toho, že se mu nepodařilo vyřešit daňové úniky. Miliband rovněž uvedl, že Cameron neudělal nic pro zánik daňových rájů a hedgeových fondů, které prý financují Konzervativní stranu. 

Britský veřejný dluh by měl dosáhnout 80,4 procenta hrubého domácího produktu v rozpočtovém roce 2014-2015. Šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která prosazuje vystoupení Británie z EU, Nigel Farage v debatě nepřekvapil, když řekl, že Británie by měla snížit poskytování pomoci v zahraničí a opustit Evropskou unii.