Výbor OSN se pustil do Ruska – kvůli Krymu, gayům i separatistům

Ženeva - Výbor OSN pro lidská práva důrazně vyzval Rusko, aby zrušilo zákony omezující svobodu slova a práva homosexuálů. Spojené národy Kremlu vyčítají i případy mučení. Moskva by se také měla zasadit o to, aby se porušování mezinárodních norem nedopouštěla správa anektovaného Krymu, represivní složky v Čečensku a proruští povstalci na východě Ukrajiny.

Rusko je ve zprávě vykresleno jako země, která nestojí o spravedlivý právní systém a pronásleduje kritiky režimu a všechny skupiny obyvatel, které mají odlišný názor na politické a sociální otázky, informovala agentura Reuters.  

Dvanáctistránkový dokument odkazuje na případy násilností a rasově motivovaných útoků, jichž se dopouštějí ruští „nacionalističtí extremisté, rasisté a neonacisté“. Nechybějí ani zmínky o policejním mučení.   

  • Výbor se stavem lidských práv v Rusku zabýval během března. Vyslechl i členy ruské delegace, kteří obvinění odmítli. Informace o prohřešcích proti lidským právům zařadili členové výboru do své zprávy na základě výpovědí právníků, členů nevládních organizací a příslušníků akademické obce z řady zemí, píše Reuters.   

Zákony podepsané prezidentem Vladimirem Putinem podle výboru „zřejmě“ porušují konvence OSN podepsané Ruskem. Týká se to mimo jiné internetové cenzury nebo zákona o takzvaných zahraničních agentech, který vystavuje postihu nevládní skupiny spolupracující se zahraničím.   

Výboru vadí i ruský zákon zakazující propagaci homosexuality mezi mládeží a „patriarchální předsudky“ vůči ženám, které přetrvávají v ruské společnosti.