UFO s airbagem? NASA testuje létající talíř, který se nerozbije

Tampa (USA) – Jak dostat těžký náklad na povrch Marsu, aniž by se v řídké atmosféře nekontrolovaně zřítil na povrch planety? Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) hledá odpověď s pomocí mimozemských technologií, avšak jen zdánlivě. Už podruhé testuje speciální modul ve tvaru létajícího talíře, který díky upraveným raketám a nafukovací vrstvě může bezpečně brzdit z nadzvukové rychlosti. Z vývoje svého modulu nyní NASA zveřejnila aktuální záběry.
Video NASA připravuje modul pro šetrnější přílety na Mars
video

NASA připravuje modul pro šetrnější přílety na Mars

Svůj nezvyklý model NASA vyzkoušela poprvé už loni v červnu na Havajských ostrovech. Na první pohled stroj skutečně připomíná mimozemský disk poháněný raketami. To, co se může zdát jako inženýrská hra milovníků sci-fi, ale ve skutečnosti přesně plní svůj účel – bezpečné a kontrolované přistání v řídké atmosféře Marsu. Pro objemné rakety bez těžkých motorů totiž nejde o snadnou disciplínu. „Program ověřuje nové technologie, které nám umožní dopravit na Mars i těžší náklady,“ zmiňuje vedoucí konstruktér Steve Schroeder.

Až dosud NASA při misích na Mars uměla kontrolovaně přistát s maximálně tunou nákladu. Pokud by však v budoucnu měli na Marsu pobývat lidé, umění dosedat s výrazně těžším nákladem bude nevyhnutelné. Vizionáři by v budoucnu mohli využít třeba aktuální model. Zpomalení v řídkém prostředí má zajistit speciální airbag, který se při klesání nafoukne a zvětší tak plochu celého modulu.

Při zmiňovaném testu z loňska se vyskytly problémy s výdrží padáku. Vědci však věří, že tentokrát dokázali všechny chyby napravit. Přesvědčit se o tom mohou při další ostré zkoušce v Pacifiku během června. Pokud testování dopadne dobře, brzdné systémy by NASA mohla reálně využít už při misi nového robota Mars 2020.