Drama v Istanbulu: Policie zastřelila dva útočníky, rukojmí po smrti

Istanbul – Ozbrojená skupina mužů zajala u soudu v tureckém Istanbulu státního zástupce jako rukojmí. U budovy byly večer slyšet výbuchy a střelba. Policie pak zahájila akci. Podle velitele dva útočníky zabila, žalobce je podle tureckých úřadů po smrti. Státní zástupce vyšetřoval úmrtí mladého muže při protistátních protestech v roce 2013. Ozbrojenci žádali, aby se policie přiznala k odpovědnosti za jeho smrt.

Podle tureckého prezidenta Erdogana se útočníci vydával u vchodu do budovy za advokáty a pak si to namířili přímo do kanceláře státního zástupce, kterého si vzali jako rukojmí. Příslušníci speciálních jednotek s únosci vyjednávali více než šest hodin. Večer agentury nejprve informovaly o střelbě a explozích u budovy soudu a o přítomnosti záchranky. Následně policie potvrdila, že provedla osvobozovací akci. Státní zástupce později podlehl zraněním.

Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že žalobce byl zasažen do hlavy a několika dalších částí těla. „Byl mrtvý, když dorazil do nemocnice. Dělali jsme, co bylo v našich silách, ale nepodařilo se nám ho zachránit,“ citovala CNN nejmenovaného představitele
istanbulské nemocnice.

Na sociálních sítích se během dne objevily dramatické výjevy, které ukazovaly žalobce Mehmeta Selima Kiraze s hlavní umístěnou proti hlavě. Na internetu se také objevilo varování, že muž bude při nesplnění požadavků zabit. 

Video Žalobce je podle tureckých úřadů po srmti
video

Žalobce je podle tureckých úřadů po srmti

K akci se přihlásila zakázaná krajně levicová organizace Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Její členové zajali státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze v jeho kanceláři v budově soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan.

Ze zadržení Kiraze jsou podle BBC podezřelí členové Lidově revoluční osvobozenecké fronty. Ta publikovala na internetu několik požadavků včetně výzev k tomu, aby se policie přiznala k odpovědnosti za smrt mladíka. Chtějí také po úřadech, aby ukončily stíhání demonstrantů. 

  • DHKP-C je radikální marxistické hnutí, které vzniklo v roce 1994. Turecko, USA i Evropská unie jej považují za teroristickou organizaci. V minulosti provedlo několik atentátů, včetně útoku na americkou ambasádu v Ankaře v roce 2013.

Státní agentura Anadolu uvedla, že Kiraz dozoruje vyšetřování úmrtí mladíka, kterého při protivládní demonstraci v roce 2013 smrtelně zranila plechovka s plynem vhozená do davu policií. Čtrnáctiletý Berkin Elvan byl zasažen pravděpodobně v době, kdy si šel koupit do obchodu chléb. Po devíti měsících v kómatu zemřel.