Sarkozyho strana jasně dominovala i ve druhém kole místních voleb

Paříž - V dnešních volbách do francouzských departmentů drtivě zvítězila opoziční pravicová koalice vedená Svazem pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho, která tak uštědřila další těžkou porážku vládnoucím socialistům prezidenta Francoise Hollanda. Nacionalistické Národní frontě (FN) se ale podle jejího čelného představitele ani přes výrazný volební zisk nepodařilo žádný z departementů ovládnout.

Uvedené odhady vyplývají z průzkumů u voličů odcházejících z hlasovacích místností, které těsně po ukončení voleb zveřejnila agentura CSA. Místní volby byly testem voličských preferencí před krajskými volbami koncem letošního roku a prezidentskými a parlamentními volbami na jaře 2017.

Koalice vedená Sarkozym, která dosud ovládala 41 departmentů, by mohla získat až 70 z celkem stovky departmentů. Socialisté zřejmě ztratili asi polovinu z 61 departmentů, v nichž dosud vládli. Národní frontě vedené Marine Le Penovou odhadovaly průzkumy zisk až dvou rad, i když upozorňovaly, že nemusí získat opět nic. Florian Philippot, který je po Marine Le Penové „dvojkou“ tohoto uskupení, agentuře AFP později řekl, že jeho strana podle všeho nakonec žádnou z rad neovládla. Le Penová předtím odhadla, že FN by mohla získat jeden severní a jeden jižní departement. Kvůli složitému volebnímu systému může nějakou dobu trvat, než bude jasné, kolik departementů jednotlivé strany získaly.

Video V místních volbách zvítězila opoziční pravice
video

V místních volbách zvítězila opoziční pravice

V místních volbách zvítězila opoziční pravice

23:00 29.3.

Vládnoucí socialisté utrpěli v místních volbách ztráty

„Francouzský lid důrazně odmítl politiku Francoise Hollanda a jeho vlády,“ uvedl Sarkozy k odhadům. Vedle vítězství pravice a prohry levice je ale hlavním výsledkem voleb další vzestup antiimigrační a protiunijní FN. Ta bude mít po volbách základnu místně zvolených představitelů, kteří budou schopni konkurovat tradičním dvěma dominujícím uskupením v parlamentních volbách. Le Penová výsledek hlasování označila za „základ pro velká budoucí vítězství“.

Jak poznamenal zpravodaj ČT Petr Zavadil, výsledek voleb není žádným velkým překvapením. Na neúspěchu vládnoucích socialistů se podepsaly především nepříliš dobré výsledky při potírání nezaměstnanosti a při zabržďování krize, stejně jako rozhádanost samotné levice. Pro Le Penovou jsou volby sice úspěchem, ale menším, než čekala.

Marine Le Penová po místních volbách ve Francii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jacques Brinon

Sarkozyho koalice zvítězila už před týdnem v prvním kole voleb, když získala nejvyšší počet hlasů. Druhá skončila FN, kterou předtím průzkumy pasovaly na favorita voleb, a třetí skončila podle očekávání vládní levice. FN před týdnem získala asi čtvrtinu hlasů a počet jejích radních se prudce zvýší z dosavadních dvou. V prvním kole bylo zvoleno osm jejích kandidátů a k nim by se nyní podle průzkumů mohlo přiřadit dalších 220 z celkového počtu 4108 volených radních. V žádné z těchto správních oblastí ale nezískají tolik, aby mohli některou z nich ovládnout.

Francouzský premiér Manuel Valls potvrdil, že UMP a její spojenci volby vyhráli a že socialisté ztratili. Uvedl také, že zisky Národní fronty jsou dokladem pokračujícího zemětřesení na francouzské politické scéně. Proti této straně dnes ve Francii protestovaly členky hnutí Femen.