Šíité postupují k Adenu, prezident údajně utekl ze země

Saná – Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí uprchl ze své rezidence v jihojemenském Adenu, k němuž se blíží jednotky šíitských povstalců. Podle zdrojů agentury AP utekl ze země. Šíité mezitím obsadili leteckou základnu, která je 60 kilometrů od města. Na dopadení prezidenta vypsali finanční odměnu.

Hádí se do Adenu uchýlil v únoru, když prchl z domácího vězení v Saná, v němž ho šíité od ledna zadržovali. V úterý požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Šíité začali postupovat ze severu na jih loni a nyní kontrolují více než polovinu z 21 jemenských provincií. 

Podle agentury AP se Hádí a jeho blízcí nalodili v adenském přístavu na dvě lodi a opustili zemi. Podle ministra zahraničí, kterého citovala agentura Reuters, ale dál zůstává ve městě.

Svědci tvrdí, že zaměstnanci úřadů v Adenu dostali pokyn, aby nechodili do práce. Někteří občané se prý ozbrojili. Vede je k tomu rychlý postupu šíitů směrem na jih. Podle posledních informací jsou nyní šíitské síly asi 20 kilometrů od města.

Video Chaos v Jemenu: Bude z něj další ráj teroristů?
video

Chaos v Jemenu: Bude z něj další ráj teroristů?

Šíité vypsali za Hádího dopadení odměnu 2,5 milionu

Televize ovládaná šíity ohlásila, že šíité vypsali odměnu činící v přepočtu 2,5 milionu korun za Hádího dopadení. Sami prý zatkli ministra obrany Mahmúda Subajhího a jeho nejbližšího spolupracovníka. Mluvčí šíitů tvrdí, že šíitské jednotky budou v Adenu během několika hodin.

Šíitské oddíly dnes obsadily základnu Annad severně od Adenu, kterou se Hádího jednotkám nepodařilo uhájit. Jde o největší vojenské zařízení svého druhu v zemi a američtí vojáci tam v minulosti cvičili jemenské jednotky pro boj proti Al-Káidě. USA z ní v minulých dnech evakuovaly nejméně 100 specialistů a své vojáky odvezla také Británie. USA právě z této základny vysílaly bezpilotní letadla k útokům na teroristy. Pádem Hádího režimu ztratily pro tento boj cenného spojence.

Saúdská Arábie poslala hranicím vojenskou techniku

Saúdská Arábie, která tvrdí, že jemenské šíity podporuje Írán, přesunula k hranici s Jemenem těžkou vojenskou techniku. Hrozí tak, že se do jemenského konfliktu zapojí další státy. Proti tomu se dnes postavila část jemenské armády, jež zůstává věrná Hádímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který odstoupil po politických protestech, jež se v Jemenu konaly v roce 2011. Sálih složil úřad začátkem roku 2012, až když dostal záruku, že nebude soudně stíhán.

Saúd Fajsal, saúdský ministr zahraničí

„Stále doufáme, že situace bude vyřešena mírovou cestou. Pokud ale jednání selžou, státy regionu a celého arabského světa jsou připraveny přijmout opatření na ochranu poloostrova před agresí.“


Podle analytiků oslovených agenturou AP, má stále velký vliv na část vojska. Jestliže šíité a Sálihovi vojáci vstoupí do Adenu, bude to zřejmě znamenat konec Hádího vlády.

Podle odborníků stojí za bývalým prezidentem v Adenu nejméně dvě armádní jednotky a rovněž oddíl armádních specialistů o síle 3000 mužů. Těm velí generál Abdal Háfiz Sakkáf, jehož lidé minulý týden zaútočili na adenské letiště. Háfizovy jednotky je ubránily a Sakkáf se se svými lidmi uchýlil do Táizzu a tam pak pomáhal šíitům při jeho obsazování.

Analytici počítají s tím, že padne-li Aden do rukou šíitů, umožní to Sálihovi vrátit se do politiky. „Sálih má peníze, profesionální armádu a zkušenost s takovou situací,“ řekl novinář ze Saná Casey Commbs. Mezi lidmi se prý začíná šířit propagační materiál o možném Sálihově politickém návratu. V Saná se minulý týden konalo několik manifestací na podporu Sálihova nejstaršího syna Ahmada. Teď je jemenským velvyslancem ve Spojených arabských emirátech a v minulosti velel republikánské gardě.