Čína, Korea a Japonsko jednaly společně po tříleté odmlce

Soul - Poprvé po tříleté přestávce se sešli ministři zahraničí Jižní Koreje, Číny a Japonska. Jde o pokus obnovit každoroční schůzky nejvyšších představitelů těchto zemí. Ty ustaly kvůli sporům o území a odlišnému výkladu dějin.
Video Po tříleté pauze průlom, ale i rozpaky
video

Po tříleté pauze průlom, ale i rozpaky

Vztahy mezi třemi asijskými zeměmi se v posledních letech octly na bodu mrazu. Jižní Korea a Čína obviňují Japonsko z toho, že se nechce náležitě vypořádat s válečnou minulostí, obě země také vedou s Tokiem územní spory. „Je třeba vyvinout snahu, aby vznikla atmosféra pro uspořádání summitu,“ řekl jihokorejským médiím tamní ministr zahraničí Jong Pjong-Se.

Schůzky šéfů Japonska, Jižní Koreje a Číny se konaly od roku 2008 do roku 2012. Šéf čínské diplomacie Wang I před schůzkou uvedl, že bude jednat o věcech, které jsou v zájmu jeho země. Podle Reuters tak dal najevo, že není vyloučené, že přijde řeč na Asijskou banku pro investice do infrastruktury a rozmístění amerického protiraketového systému THAAD. 

Diplomacie Koreje, Číny a Japonska společně zasedla po třech letech
Zdroj: ČTK/AP/Kjódo

Japonsko a Jižní Korea, významní partneři Spojených států v Asii, se k asijské investiční bance zatím nepřipojily, nicméně daly najevo, že o tom budou uvažovat. Washingtonu dělá starosti rostoucí vliv Pekingu a pochybuje, zda investiční banka bude náležitě vedena a zda bude zohledňovat i sociální otázky a problematiku životního prostředí. 

Čína zase považuje za bezpečnostní hrozbu případné rozmístění amerického protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji i přesto, že ji Soul a Tokio ujišťují, že je má chránit před raketami vystřelenými ze Severní Koreje.