Další rozsudek pro komika Dieudonného – tentokrát pokuta 618 tisíc korun

Paříž – Za podněcování k rasové nenávisti dostal dnes kontroverzní francouzský komik Dieudonné pokutu 22 500 eur (617 900 Kč). Pokud ji nezaplatí, změní se v nepodmíněný trest vězení v délce 180 dní. Prokuratura žádala pokutu 30 000 eur pod hrozbou vězení v trvání 300 dnů. Už ve středu dostal komik u soudu dvouměsíční podmínku za údajnou glorifikaci terorismu a rozsudek za další výrok ho čeká příští týden.

Žaloba vyčítala komikovi především jeho vyjádření ohledně plynových komor v souvislosti s novinářem židovského původu Patrickem Cohenem, kterého Dieudonné dlouhodobě kritizuje. „Když ho slyším mluvit, tak si říkám: Víš, ty plynové komory… škoda,“ řekl Dieudonné ve svém představení Le Mur (Zeď), které úřady loni zakázaly. V show zazněly podle žaloby i další antisemitské výroky.

Devětačtyřicetiletý humorista a politický aktivista se při procesu hájil tím, že jeho vyjádření ke Cohenovi bylo jen součástí obecné polemiky, kterou s novinářem vedl. Jako již dříve se proti podobným obviněním odvolával na své právo na svobodu slova.

V poslední době se Dieudonné dostal do hledáčku justice i kvůli jiným výrokům, které prezentoval jako žertovné. Například ve středu byl odsouzen ke dvěma měsícům podmíněného vězení za glorifikaci terorismu v souvislosti s jeho jedním výrokem k lednovému útoku v Paříži, kde islamisté zabili 17 lidí. Příští týden by měl vyslechnout rozsudek v případu, v němž byl obžalován za to, že v roce 2013 označil dnešního premiéra a tehdejšího ministra vnitra Manuela Vallse za „napůl mongoloidního Mussoliniho“.

Dieudonné, který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu a v 90. letech se proslavil ve dvojici s židovským humoristou Eliem Sermounem. Později se ale začal stýkat s představiteli místní krajní pravice a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které se tvrdě otíraly o Židy. Čelil několika žalobám, jeho představení se rušila a postupně se mu zavřely dveře hlavních médií.