Čína potvrdila stavbu druhé letadlové lodi

Peking – Vysoká zástupkyně čínské armády potvrdila, že země buduje svou druhou letadlovou loď. O rozšiřování čínské námořní síly se dosud opakovaně pouze spekulovalo. Dnešní informace od důstojnice Liang Fang následovala poté, co Čína minulý týden zveřejnila další dvouciferné navýšení vojenského rozpočtu pro letošní rok.

Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila Čína do aktivní služby v září 2012. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, již Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení. Tehdy šlo o významný milník sílící vojenské kapacity země. 

Od té doby se sporadicky objevovala „potvrzení“ od vojenských i vládních činitelů, že Čína staví vlastní letadlovou loď. Takové výroky ale byly často velmi rychle odstraněny z médií a internetu.

Liang konstatovala, že Čína „získala spoustu zkušeností“ při úpravách první lodě Liao-ning a že nyní učinila další krok. „Důvodem, proč jsme první letadlovou loď dovezli, bylo, abychom získali schopnosti vybudovat vlastní takové plavidlo v budoucnosti,“ prohlásila Liang. „A jak už některá média odhalila, to jsme také nyní udělali - stavíme druhou letadlovou loď,“ dodala.

Stavba nového plavidla by podle lokálních zástupců komunistické strany Číny měla trvat šest let. Čína by prý ráda vybudovala celkem čtyři podobné lodě.