Jordánští popeláři změní kvůli Islámskému státu uniformu

Ammán – Aktivity radikálů z organizace Islámský stát (IS) mají vliv nejen na životy milionů lidí v jimi obsazených částech Sýrie a Iráku, ale dopady mají i ve zcela nečekaných oblastech. Své uniformy kvůli nim budou muset vyměnit zaměstnanci technických služeb v jordánském hlavním městě Ammánu. Ty dosavadní v zářivě oranžové barvě totiž příliš připomínají oděv, do kterého islamisté oblékají svá rukojmí.

Radikálové z IS kromě několika západních novinářů a humanitárních pracovníků zavraždili v oranžovém celotělovém oděvu také jordánského pilota Maáze Kasásbu. S největší pravděpodobností ho zaživa upálili v kleci. Video s Kasásbovou smrtí vyvolalo v Jordánsku vlnu protestů a jordánské letectvo následně zaútočilo na pozice islamistů v Sýrii.

Podle mluvčího ammánských městských služeb Mázina Fardžína radnice vyslyšela přání obyvatel i rodiny zavražděného pilota. Od 20. března bude tak 5000 městských zaměstnanců, kteří se starají o čistotu nejen v ulicích, nosit uniformu v tyrkysové barvě.

Kasásbova rodina prý přijala rozhodnutí s „obrovskou úlevou“. „Naše děti mají právo, aby nemusely v ulicích tuto barvu vídat,“ uvedl bratr zavražděného pilota Džavád Kasásba.

Oranžové uniformy jsou podle mnohých analytiků součástí promyšlené propagandistické strategie IS. Mají připomínat oděvy vězňů, které USA kvůli podezření z terorismu zadržují na základně Guantánamo na Kubě.  

Jordánsko se připojilo ke koalici zemí bojujících proti IS v září loňského roku. Spolu s USA a čtyřmi dalšími arabskými zeměmi – Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Katarem a Bahrajnem – podniká nálety na pozice IS v Sýrii.