Breedlove pod tlakem Berlína. Slova o Ukrajině prý zbytečně hrotí

Berlín – Z úst šéfa evropských sil NATO vycházejí mylné a zbytečně vyhrocené informace o Ukrajině, stěžuje si Berlín. Na spor mezi největší diplomatickou mocností Evropy a Severoatlantickou aliancí už několik dní upozorňují německá média.

Jsem zvyklý nazývat věci pravými jmény a nelakovat na růžovo, tvrdí devětapadesátiletý generál. Podobným postojem se řídil i v momentě, kdy předstoupil před novináře ve Washingtonu a sdělil obvyklý report ze situace na východě Ukrajiny. „Více než tisíc transportérů, letecká technika i děla byly poslány na Donbas… Je jasné, že se situace v současnosti nijak nelepší. Naopak je každým dnem horší,“ sdělil tehdy Breedlove.

Špičky německé politiky by ještě před několika týdny stejně naléhavě pokyvovaly – nebýt opačných hlasů z Kyjeva a především pracně vyjednaného minského příměří, které spoluorganizovalo právě kancléřství v Berlíně. K jeho údivu se Breedloveova slova často rozcházejí s vlastními zdroji německé rozvědky. Angela Merkelová a její nejbližší kolegové nyní tvrdí, že Breedlove jejich práci znevažuje: tím, že situaci na válečné frontě vidí vyhrocenější, než ve skutečnosti je. Fakta prý v jeho ústech stále více nahrazuje „nebezpečná propaganda“, tvrdí podle renomovaných německých médií tamní diplomacie.

Breedlove v očích tajné služby pouštěl do světa přehnaně vyhrocené informace dlouhodobě. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinemeier si už měl na generála stěžovat přímo u generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga. Sám Steinmeier to oficiálně popřel, zároveň ale přiznal, že se na správnost Breedloveových informací několikrát zeptal.

Video Hodnocení ukrajinské krize vráží klín mezi západní spojence
video

Hodnocení ukrajinské krize vráží klín mezi západní spojence

„Už delší dobu v kancléřství jednoduše kroutí hlavami pokaždé, když Breedlove vydá razantní stanovisko o přesunech ruských tanků a vojáků… Nikdo v Berlíně nepochybuje o ruské podpoře separatistů, hlavní příčinou zneklidnění je však vyhrocený tón stanovisek Breedlovea,“ napsal týdeník Der Spiegel.

Sám ministr zahraničí Steinmeier komentuje celou věc jako „spory z minulosti“. Média ale spekulují, proč se dostaly ven právě teď. Z německých úřadů totiž málokdy takto citlivé informace uniknou, pokud si to jejich šéfové nepřejí.

Na začátku krize, připomínají média, Breedlove napříkald varoval před 40 tisíci ruskými vojáky v blízkosti ukrajinských hranic a varoval, že invaze může nastat každým okamžikem. Experti z jednotlivých členských zemí NATO ale takové zprávy mírnili a klonili se k méně než polovičnímu množství vojáků. Většina těžké techniky prý navíc poblíž hranic s Ukrajinou byla ještě dříve, než krize začala.

Breedloveova slova si občas také protiřečila. V Německu si všimli dvojice jeho výroků. V prvním šéf aliančních sil v Evropě řekl deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že „na východě Ukrajiny jednoznačně působí ruské armádní jednotky“. O den později pak pro časopis Stern řekl, že nešlo o jednotky, ale „hlavně armádní instruktory a poradce“.