Španělský boj s korupcí: Před soud jdou členové vládní strany i podnikatelé

Madrid - Před soudem ve Španělsku stane 40 členů vládní Lidové strany a několik prominentních podnikatelů obviněných z úplatkářství a zpronevěry. Jde o největší korupční skandál v zemi od konce Francova režimu. Škoda způsobená státní pokladně se odhaduje na 449 milionů eur (přes 12 miliard korun).

Takzvaná aféra Gürtel se týká úplatků, které prý politici dostávali výměnou za kontrakty v Madridu, městech Pozuelo a Majadohanda a lázních Estepona. Mezi obviněnými je mimo jiné exministryně zdravotnictví a tři bývalí pokladníci Lidové strany. Podle madridského soudce Pabla Ruze, který po pětiletém vyšetřování rozhodl v pátek o konání procesu, se obvinění dopustili během let 1999 až 2005 celkem dvanácti trestných činů, od zpronevěry, úplatkářství, praní špinavých peněz po falšování dokumentů.

Aféra poškozuje Lidovou stranu, která je u moci od roku 2011. V květnu se totiž budou na některých místech Španělska konat regionální volby a na konci roku parlamentní volby. Strana paradoxně postavila kampaň nejen na problematice nezaměstnanosti, ale také právě na boji proti korupci.