Při atentátu na noční klub v Mali zemřelo pět lidí

Bamako / Paříž -  Při atentátu na noční klub v maliské metropoli Bamako zemřelo v noci na dnešek pět lidí včetně tří Evropanů, mezi nimiž jsou občané Francie a Belgie. Vyplývá to z nové bilance útoku. Původně se hovořilo o dvou mrtvých Malijcích a francouzské a belgické oběti. Podle nových zpráv zemřel další Evropan po převozu do nemocnice. Zraněno bylo osm lidí, tři z nich jsou Švýcaři. Nejméně dva ze zraněných jsou prý v kritickém stavu. K akci se přihlásila radikální islamistická organizace Al-Murabitun alžírského teroristy Mochtára Belmochtára.

„Byl to teroristický útok,“ sdělil zástupce maliské policie, podle kterého se ho dopustilo ozbrojené komando. Na atentát okamžitě reagoval francouzský prezident Francois Hollande. Odsoudil ho jako zbabělou akci a řekl, že bude hovořit s maliským prezidentem Ibrahimem Boubacarem Keitaou a nabídne pomoc Francie. Hollande také řekl, že mezi mrtvými je „pravděpodobně“ jeden Francouz.

Krátce po půlnoci místního času vešli ozbrojenci do restaurace La Terrasse ve čtvrti, v níž se zdržují cizinci. Na místě zůstal mrtvý Francouz. Belgičan přišel o život, když útočníci hodili granát na jeho auto v uličce poblíž. Mrtvými Malijci je jeden policista a jeden strážce soukromého domu. Podle zdravotnických zdrojů další Evropan zemřel po převozu do nemocnice. Jeho národnost zatím není známa. Útok si vyžádal osm raněných.

Francouzské velvyslanectví v Bamaku vyzvalo francouzské občany zdržující se v Bamaku k opatrnosti. Místo v okolí baru uzavřeli místní policisté a velmi brzy dorazili také francouzští vojáci. Podle jednoho svědka z místa dvěma auty prchli čtyři muži. Podle policie byli v souvislosti s útokem zadrženi dva lidé.

V Mali panuje neklid od puče z roku 2012. Islámští radikálové hlásící se k al-Káidě po něm začali obsazovat sever země a když začali postupovat k Bamaku, poslala Francie na pomoc místní armádě své vojáky. Od ledna 2013 v Mali intervenují francouzští vojáci a jejich kolegové z Africké unie. Vytlačili sice radikály ze severomaliských měst, avšak izolované skupiny jsou stále aktivní.