Unie i Londýn ohledně Ukrajiny katastrofálně selhaly, tvrdí zpráva Sněmovny lordů

Londýn - Evropský výbor britské Sněmovny lordů nečekaně tvrdě zkritizoval jednání Velké Británie i celé Evropy v řešení ukrajinské krize. Podle lordů Británie i Unie „katastrofálně selhaly“ při hodnocení ruských postojů, počínaly si jako náměsíční a podcenily hloubku ruského nepřátelství.

Ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině se podle horní komory britského parlamentu Londýn „nechová aktivně a není dostatečně viditelný“. Britské ministerstvo zahraničí má zkrácený rozpočet a postrádá kvůli tomu analytiky a experty na ruskou politiku. Obdobná situace panuje i v ostatních zemích EU, což způsobilo neschopnost zformulovat „autoritativní odpověď“ na ukrajinskou krizi.

Vztahy EU s Ruskem byly podle Sněmovny lordů příliš dlouho založeny na optimistických předpokladech, že Rusko je na nejlepší cestě stát se demokratickou zemí. Výsledkem byla neschopnost EU vyhodnotit hloubku ruského nepřátelství, když Brusel předloni zahájil jednání o přidružení Ukrajiny k EU.

„Nedostatek analytických kapacit v Británii i v EU způsobil katastrofálně chybné vyhodnocení nálad během krize,“ prohlásil šéf evropského výboru Sněmovny lordů Christopher Tugendhat. Situace ale není lepší ani v dalších evropských zemích, které musely z úsporných důvodů osekat náklady administrativy.

Londýn ani Brusel nedokázaly nalézt strategický návod na jednání s Ruskem v dlouhodobé perspektivě, dodal Tugendhat.

Velká Británie byla v roce 1994 jedním ze čtyř signatářů Budapešťského memoranda, které slíbilo respektovat územní celistvost Ukrajiny. Tudíž má za Ukrajinu zvláštní zodpovědnost, poznamenal výbor.

Ministerstvo se brání: Nikdo nemohl takové jednání Ruska čekat

Mluvčí britského ministerstva zahraničí v reakci uvedla, že rozsah „neospravedlnitelné a nezákonné“ intervence Ruska na východě Ukrajiny nedokázal předpovědět nikdo. „Vina leží výhradně na proruských separatistech podporovaných ruskými úřady, nikoli na asociační smlouvě EU s Ukrajinou. O tom, zda bude mít Ukrajina těsnější sociální, ekonomické a politické vztahy s EU, musejí rozhodovat Ukrajinci, nikoli Rusko.“

Kritická zpráva následuje po vyjádření britského ministra obrany Michaela Fallona, který včera varoval, že existuje reálné nebezpečí, že ruský prezident Putin zahájí skryté útoky na Pobaltí, aby destabilizoval východní cíp NATO.