Navalnyj dostal 15 dní - kvůli výzvám k účasti na demonstraci

Moskva - Ruský opozičník a populární bloger Alexej Navalnyj si má odpykat 15 dní za mřížemi, protože v metru vybízel kolemjdoucí k účasti na nepovolené opoziční demonstraci. Rozhodl o tom moskevský soud, který si nechal Navalného předvést, protože se k soudu odmítl dostavit. Navalnyj před soudem prohlásil, že byl zatčen a odsouzen jen proto, aby se nesměl zúčastnit zmíněného opozičního pochodu, naplánovaného na 1. března, ale dosud nepovoleného úřady.

Za porušení veřejného pořádku hrozí v Rusku pokuta od 150 do 300 000 rublů (60 až 115 000 Kč), nebo 40 až 200 hodin veřejně prospěšných prací. Lze ale rovněž udělit až třicetidenní vězení.

Navalnyj žádal, aby se soudkyně Irina Zubovová zřekla případu, protože ho už v minulosti soudila. Soudkyně ale žádost zamítla, stejně jako další návrhy obhajoby, vyloučila z jednání veřejnost, uznala obžalovaného vinným a odsoudila ho 15 dnům vězení. Soudní síň opustil bloger v doprovodu policistů.

Navalnyj, považovaný za jednoho z hlavních oponentů prezidenta Vladimira Putina, byl před časem odsouzen ke dvěma podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru. Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho Kreml snaží tímto způsobem umlčet. Kvůli pravomocnému odsouzení se bloger nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

Pochod chystaný na 1. března má být demonstrací proti dopadům hospodářské krize, vyvolané poklesem cen ropy na světových trzích a západními sankcemi. Navalnyj na přelomu let 2011 a 2012 patřil k vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu.