Washingtonský summit asi pokroucený výklad islámu nenapraví

Washington – Jako špatně zorganizovaný a chaotický zhodnotili kritici třídenní washingtonský summit o opatřeních proti terorismu a radikalizaci, který podle nich nepřinese žádné konkrétní výsledky. Konference začala v úterý a zúčastnili se jí zástupci asi 65 zemí. Americký prezident Barack Obama na závěr prohlásil, že muslimové musí pomoci s nápravou pokrouceného výkladu islámu, který mají na svědomí radikálové. Zopakoval také, že Západ není ve válce s islámem.

„Teroristé zoufale touží po legitimitě a my všichni máme odpovědnost za vyvrácení názorů, kterými skupiny jako Islámský stát představují islám,“ řekl Obama s tím, že radikálové používají lživé výklady a tvrzení. „Muslimská společenství včetně učenců a duchovních proto musí popírat pokroucený výklad islámu a také lži, že jsme ve válce civilizací, že Amerika a Západ jsou ve válce s islámem nebo že my jsme příčinou potíží Blízkého východu,“ prohlásil americký prezident.

Obama také vyzval arabské státy, aby podnikly kroky proti sektářskému násilí a podpořily ekonomický rozvoj a možnosti vzdělávání mladých lidí. O nutnosti práce s mládeží psal už ve středečním vydání listu Los Angeles Times. Na summitu pak oznámil, že Spojené státy a Spojené arabské emiráty společně vytvoří nové digitální komunikační centrum. V jeho rámci se mají náboženští a společenští vůdci postavit proti teroristické propagandě. Americký prezident v této souvislosti vyzval ostatní země, aby se k vybudování komunikačního centra připojily.

Video Obama: Radikálové nejsou náboženští vůdci, ale teroristé
video

Obama: Radikálové nejsou náboženští vůdci, ale teroristé

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun delegáty varoval, že násilný extremismus představuje obrovskou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. Oznámil také, že v nadcházejících měsících chce uspořádat setkání náboženských vůdců. „Vojenské operace jsou klíčové proti skutečným hrozbám,“ řekl Pan s tím, že kulky ale nejsou všemocné. „Rakety mohou zabít teroristy. Ale správný přístup zabije terorismus.“

Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho musí státy zvolit toleranci a mírovou cestu při řešení sociálních a ekonomických nerovností, které radikálové zneužívají k verbování nových sympatizantů. „Je třeba učinit vše. Je třeba vyvést z bojišť ty, kteří tam nyní jsou,“ řekl Kerry. „Bylo by ale hloupé udělat jen toto a nezabránit dalším lidem zapojit se do bojů,“ dodal.