Rok 2014 byl nejkrvavější za třináct let afghánské války

Kábul - Při střetech mezi Talibanem a vládními ozbrojenými silami v loňském roce v Afghánistánu zemřelo více civilistů než při pumových útocích; boje v tomto ohledu překonaly nastražené nálože vůbec poprvé. Rok 2014 byl nejkrvavější za 13 let trvání války v Afghánistánu, uvedla OSN.

V loňském roce bylo zabito celkem 3 699 afghánských civilistů a dalších 6 849 bylo zraněno. Boje v zemi zesílily v souvislosti s odsunem amerických a dalších zahraničních sil, které formálně ukončily bojovou misi v Afghánistánu v prosinci 2014.

Loni v porovnání s rokem 2013 stoupl počet zabitých a zraněných civilistů o 22 procent. Ztráty rostou navzdory tvrzení amerických generálů, podle nichž nově vycvičená afghánská armáda a policie válku vyhrávají.

Jen v prosinci OSN zaznamenala 511 zabitých civilistů. Taliban v tomto měsíci spustil sérii útoků v době, kdy oficiálně končila bojová mise zahraniční koalice. Vládu radikálního islámského hnutí Taliban v roce 2001 svrhly jednotky vedené Američany.

Podle zprávy OSN za 72 procent všech loňských civilních úmrtí byl zodpovědný Taliban a jeho spojenci. Afghánské vládní síly zabily 14 procent civilních obětí, nálety mezinárodních sil byly odpovědné za dvě procenta obětí a u zbylých nebylo možné ničí vinu jednoznačně zjistit.

Také afghánská armáda a policie v loňském roce utrpěly rekordní ztráty s téměř 5 000 zabitými. Od roku 2001 bylo v Afghánistánu zabito téměř 3 500 zahraničních vojáků z 29 zemí; je mezi nimi i deset českých vojáků.