Evropské židovské autority nevidí důvod k odchodu do Izraele

Berlín/Kodaň - Šéfové židovských organizací v Dánsku či Německu nevidí důvod k odchodu do Izraele, k němuž evropské Židy vyzývá izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Například prezident Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster upozorňuje, že ani v Izraeli neexistuje absolutní ochrana před terorismem. Z Francie, která má nejpočetnější židovskou komunitu v Evropě, se do Izraele v poslední době vystěhovaly tisícovky Židů.

Schuster ani po víkendových teroristických útocích v Kodani nevidí důvod zabývat se myšlenkami na vystěhování. Sice je podle něj pravda, že ohrožení Židů a židovských zařízení terorismem je nyní i výrazný evropský fenomén, „nakonec jde ale o světový fenomén“. „Dokonalá ochrana před teroristickými útoky bohužel neexistuje ani v Izraeli,“ cituje Schustera deník Die Welt.

Německá vláda „udělá pro rozvoj židovského života vše“

Také německá vláda doufá, že Židé v Německu zůstanou. „Jsme rádi a vděční, že v Německu opět existuje židovský život,“ řekla v pondělí kancléřka Angela Merkelová. „Ze strany spolkové vlády, ale i zemských vlád a všech odpovědných lidí v Německu učiníme vše pro to, aby byla zajištěna bezpečnost židovských zařízení a bezpečnost občanů židovského původu,“ řekla Merkelová.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert upozornil, že po zkušenostech s holocaustem není samozřejmostí, že dnes v Německu opět žije na 100 000 Židů. Německá vláda prý udělá vše, co je v její moci, aby se tu rozvíjel židovský život.

Dánský vrchní rabín: Žádný antisemitismus tu není, jen nadávání

Pryč se nechce ani Židům z Dánska. Země má štědrý sociální systém a zdravou ekonomiku a nedělní útok na synagogu pravděpodobně příliš neovlivní oddanost dánských Židů své zemi, píše agentura Reuters. „Dánsko má velmi pozitivní historii péče o židovskou komunitu, sahající až k 2. světové válce, kdy se dánská zkušenost v evropském měřítku vyjímá,“ řekl předseda Dánské židovské obce Dan Rosenberg Asmussen.

Loni se z Dánska do Izraele, navzdory rostoucím obavám z antisemitismu, vystěhovalo 12 Židů, přičemž rok předtím to bylo 17 Židů. „Není to nebezpečný antisemitismus. Je to takové plivání a nadávání,“ řekl kodaňský vrchní rabín Jair Melchior.

Dánsko Židy vítalo po staletí a většina tamní židovské komunity navzdory nacistické okupaci přežila holocaust, protože Dánové jim pomáhali utéct do bezpečí do Švédska. Předtím jim často přes všechna rizika poskytli útočiště ve svých domácnostech. Takže chceme zůstat v Dánsku," ujistil Melchior. V severské zemi žije kolem 7 000 Židů.

Francois Hollande ujistil francouzské Židy, že je země ochrání
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vincent Kessler

Hollande: Republika vás bude bránit všemi silami

Naopak z Francie se loni do Izraele vystěhovalo více než 7 000 Židů. Ještě v roce 2013 to bylo 3 400. Podle představitelů židovské komunity důvody sahají od slabé ekonomiky až po obavy z útoků a obtěžování na ulici.

Židovské organizace ve Francii hovoří o stovkách antisemitských incidentů, od znesvěcování náhrobků až po fyzické útoky. Počet antisemitských útoků prý vzrostl loni v létě během konfliktu v Pásmu Gazy. Ve Francii žije nejvíc lidí židovského původu v Evropě. Komunita se od konce 2. světové války rozrostla téměř o polovinu na zhruba 550 000.

Procházka Paříží s jarmulkou na hlavě

Izraelský novinář serveru NRG Zvika Klein se vydal na procházku Paříží, aby otestoval reakce obyvatel. Nasadil si tradiční židovskou pokrývku hlavy – jarmulku – a deset hodin chodil pařížskými ulicemi. V oblastech, které jsou hojně vyhledávány turisty, si ho prakticky nikdo nevšímal. Naopak v přistěhovaleckých čtvrtích čelil nadávkám, lidé na něj křičeli hesla „Ať žije Palestina!“, „Žide!“ či „Buzno!“. Někteří z kolemjdoucích na něj ukazovali. Jednoho malého chlapce Kleinova přítomnost dokonce šokovala natolik, že se zeptal své matky: „Co tu dělá? To neví, že bude zabit?“

Server BBC upozorňuje, že desetihodinová cesta městem byla sestříhána do minutu a půl trvajícího klipu, což výsledný obraz zkresluje. Navíc byly do sestřihu vybrány zejména chudinské čtvrti a části města, kde žijí přistěhovalci. Server NRG, pro který byl klip natočen, patří americkému milionáři Sheldonu Adelsonovi, příteli Benjamina Netanjahua.


Francouzský prezident Francois Hollande dnes francouzské Židy ujistil, že je „republika bude bránit všemi silami“. „Znám ten pocit úzkosti, který prožívají Francouzi židovské víry. Vím, že velká většina odmítá perspektivu opuštění své vlasti. Jsou to Francouzi, milují Francii a jejich místo je přirozeně ve Francii,“ prohlásil prezident.

Video Izraelský novinář na procházce Paříží
video

Izraelský novinář na procházce Paříží