EU zveřejnila jména na sankčním seznamu, Moskva hrozí odvetou

Brusel – Na sankčním seznamu Evropské unie se nově objevil první náměstek ruského ministra obrany, různí ministři samozvaných separatistických východoukrajinských republik, velitelé jejich ozbrojených skupin i poslanci ruského parlamentu. EU dnes ve svém věstníku publikovala 19 nových jmen lidí a devíti organizací se zmrazeným evropským majetkem a zakázanými cestami do Unie. Moskva oznámila, že rozšíření sankcí nenechá bez odpovědi.

Sankce vůči těm, kdo porušují ukrajinskou územní celistvost, se tak po dnešku týkají 151 lidí a 37 organizací. O kroku, který je reakcí na lednové ostřelování ukrajinského přístavu Mariupol, rozhodli ministři zahraničí členských zemí minulé pondělí, tedy ještě před uzavřením dohody o příměří z Minska. Publikaci a vstup v platnost ale odložili o týden. Ve zdůvodnění sankcí se v některých případech hovoří o „kampani ruských sil“ na Ukrajině.

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na rozšíření sankcí uvedlo, že na krok Bruselu odpoví. „Vzniká dojem, že v Bruselu a metropolích států EU už buď nekontrolují pohyb sankčního kolotoče, nebo se snaží vydávat přání za skutečnost a přesvědčit veřejnost o údajné poddajnosti Ruska pod tlakem sankcí EU. (…) Podobné kroky, po nichž bude následovat příslušná odpověď, jsou v rozporu se zdravým rozumem a neprospívají novým možnostem, jak nalézt cestu k řešení vnitroukrajinského konfliktu,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

Na seznamu přibylo 19 lidí a 9 organizací

Nejvýše postavenou osobou z dnešního rozšíření je první náměstek ruského ministra obrany Arkadij Bachin, který se podle Unie podílí na podpoře rozmísťování ruských vojsk na Ukrajině. Na seznamu jsou ze stejného důvodu i další náměstek Anatolij Antonov a zástupce náčelníka ruského generálního štábu a ředitel operačního útvaru ruské armády Andrej Kartapolov. Ten se podle názoru Unie podílí „na přípravě a provádění vojenské kampaně ruských sil na Ukrajině“.

Další část z 19 jmen dnešního rozšíření jsou velitelé separatistických vojenských jednotek, nechybějí mezi nimi známí velitelé vystupující pod přezdívkami Motorola či Givi nebo častý mluvčí doněckých jednotek Eduard Basurin.

Jména některých „pluků“ a „praporů“ zase tvoří podstatnou část z oněch devíti na sankční seznam nově přidaných organizací. Na seznam se dostali také nejrůznější „ministři“ separatistických samozvaných republik.

Z ruských občanů se sankce týkají také poslanců Josifa Kobzona a Valerije Raškina, kteří separatisty aktivně podporují. Jedinou ruskou organizací přidanou nyní na seznam je Hnutí Novorusko, které založil někdejší separatistický vůdce Igor Strelkov a které si za cíl klade také všestrannou podporu separatistických republik na východě Ukrajiny.

Video Nová jména na unijním sankčním seznamu
video

Nová jména na unijním sankčním seznamu

Nová jména na unijním sankčním seznamu

13:30 16.2.

Boje v Debalceve jsou horší než před Minskem

Napjaté příměří na Ukrajině