Na boji s ebolou se řada lidí mohla obohatit neprávem

Freetown - Tisíce falešných jmen údajně odhalila sierraleonská vláda na seznamu lidí, kterým vyplácela mzdy za pomoc v boji s epidemií eboly. Problém s takzvanými mrtvými dušemi a všudypřítomná korupce prý výrazně snížily efektivitu opatření proti šíření nemoci, kterou se jen v Sieře Leone nakazilo více než 10 tisíc lidí.

Sierraleonské úřady kvůli podezření z podvodů v minulosti už několikrát výplatu mezd pracovníkům ve zdravotnictví pozastavily. Nedokázaly totiž prý odlišit osoby, které skutečně pomáhaly se zvládáním epidemie, od těch falešných. Zpoždění výplat vyvolalo několik stávek, během nichž se pacientům nedostávalo potřebné péče a nakažlivá mrtvá těla tak zůstávala nepohřbená. 

„Někteří obyvatelé Sierry Leone si mysleli, že je v době krize pravý čas na to, aby si přivydělali,“ uvedl mluvčí vlády Abdulai Bayraytay. „Antikorupční komise už je identifikovala. Byli obviněni a jejich případy se vyšetřují,“ dodal. 

Vláda podle Bayraytaye už prověřila více než 95 procent jmen na výplatních listinách. Kolik mrtvých duší však vyřadila, odmítl sdělit. Loni ale jeden z vládních úředníků odhadl jejich počet na 6 000. 

Dárci dosud poslali nebo přislíbili na pomoc Sieře Leone v boji s ebolou více než 530 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun). Jen zlomek z této částky však dostala přímo vláda. Většina prostředků putovala na konta humanitárních organizací. 

Z částky téměř 2,9 miliardy dolarů (více než 70 miliard Kč), která byla přislíbena na pomoc zemím postiženým epidemií eboly, však ve skutečnosti dorazilo do konce roku 2014 do západní Afriky jen asi 40 procent. „Zdržení (v poskytnutí finanční pomoci) mohlo výrazně přispět k dalšímu šíření viru a tím ještě zvýšit nutnou finanční pomoc,“ uvedla v minulém týdnu odbornice na zdravotnickou politiku z univerzity v New Yorku Karen Grepinová. Mezinárodní pomoc poskytnutá Libérii, Sieře Leone a Guineji do konce loňského roku dosáhla 1,09 miliardy dolarů (26,4 miliardy Kč).

Nejhorší epidemie eboly v dějinách si vyžádala již více než 9 000 obětí. Virem způsobujícím krvácivou horečku se v Sieře Leone, Libérii a Guineji už nakazilo téměř 22 500 lidí.