Irák chystá pozemní ofenzivu proti Islámskému státu

Ammán - Irák v příštích týdnech podnikne pozemní ofenzívu proti teroristům z organizace Islámský stát. Cílem operace je získat zpět extremisty ovládané území. Mezinárodní spojenci Iráku poskytnou vzdušnou podporu. Pozemní síly bojující proti Islámskému státu v současnosti tvoří kurdští a šíitští milicionáři a zbytky irácké armády.

Islámský stát kontroluje velká území v Sýrii a v Iráku. Státy mezinárodní koalice si jsou vědomy, že samotné koaliční nálety Islámský stát neporazí. Proti této organizaci je podle nich nezbyté nasadit i pozemní síly, které však nyní tvoří jen zbytky irácké armády a kurdští a šíitští milicionáři.

Irácká armáda chce podle listu Washington Post osvobodit nejenom druhé největší město země Mosul, ale také Fallúdžu a Tikrít. Američtí poradci prý nyní Iráčany připravují právě na boj v městském prostředí. Aby byl IS poražen, je třeba, aby iráčtí vojáci vstoupili do míst, jež má IS opravdu pevně pod kontrolu, a to jsou města. Nelze je osvobodit jenom nálety, sdělil listu jeho nejmenovaný americký zdroj, který působí v Bagdádu. 

Dosavadní boje proti IS se odehrávaly mimo hustě obydlená místa. Výjimkou jsou pouze boje v Ramádí na západě a Bajdží na severu. Armáda sice kontroluje okolí Tikrítu, avšak není schopná proniknout do města. 

USA poslaly do Iráku několik set poradců, kteří prý chtějí, aby byli do boje o města nasazeni nejlépe vycvičení vojáci. Budou muset být schopni osvobozovat jednotlivé domy, odstraňovat nastražené bomby a ochránit se před odstřelovači. Musejí být vycvičeni na to, aby se dokázali ubránit i v úzkých ulicích a pod překážkami, jako jsou třeba nízko visící elektrické dráty. Američané zapojení do výcviku tvrdí, že irácká armáda na boj ve městech připravená zatím není. 

Ačkoli je díky lepší bezpečnostní situaci v Bagdádu od soboty zrušen zákaz nočního vycházení, útoky tam pokračovaly o víkendu i dnes. Během soboty a neděle přišlo o život přes 30 lidí, dnes sebevražedný atentátník zabil v ranní dopravní špičce na rušném náměstí Adan 15 osob. Podle policie si útok spáchaný ve čtvrti Kázimíja, kterou obývají hlavně šíité, vyžádal také 45 raněných.

Video Publicista: Bez podpory Západu by irácká armáda těžko IS porážela
video

Publicista: Bez podpory Západu by irácká armáda těžko IS porážela

Publicista: Bez podpory Západu by irácká armáda těžko IS porážela

Horizont: Irák zahájí pozemní ofenzívu proti IS

Syrská občanská válka vypukla zprvu jako demokratizační bouře arabského jara, v loňském roce se transformovala i do zápasu o podobu Iráku, když se z protiasadovské opozice zrodil radikální Islámský stát. Během čtyřletých bojů v zemi zemřelo 200 tisíc lidí.