V Izraeli začne soudní bitva o „Princeznu pouště“

Jeruzalém – V Izraeli se chystá soud kvůli největší ekologické katastrofě v dějinách země. Během havárie přesně před čtvrtrokem unikly z prasklého potrubí miliony litrů ropy a bezmála zahubily unikátní přírodní rezervaci Evrona. Té se říká Princezna pouště.

V rezervaci Evrona hluboko v Negevské poušti naprší jen 30 milimetrů srážek ročně. Přežijí tu jen ty nejodolnější druhy. Vedle vedra a sucha teď čelí další smrtící zkoušce – černému jedu, který sem vytekl z nedalekého ropovodu.

V noci ze 3. prosince totiž praskla jedna z jeho rour. Během pouhých 75 minut, než se podařilo prasklinu zavařit, vyteklo z ropovodu nejméně pět milionů litrů surové ropy. Ta okamžitě začala stékat z kopce přímo do unikátní pouštní rezervace. „Dostal jsem se sem brzy ráno. A zhroutil jsem se. Začal jsem si říkat, jak dokážeme uzdravit přírodu. Jak teď zachráníme tenhle ekosystém,“ konstatoval hlavní ekolog rezervace Roi Talbi.

Video Únik ropy v Izraeli: Začne soudní proces
video

Únik ropy v Izraeli: Začne soudní proces

Ropa se vsákla desítky centimetrů hluboko. Ropná jezírka se sice podařilo odčerpat, černé pásy otrávených písků tu ale zůstanou dlouhá desetiletí. „Tisíce živočichů ropná vlna spláchla. Pohřbilo je to v těch jezírkách, které pak vypumpovali a poslali zpátky do zásobníků,“ podotkl Talbi.

Po pouštní bitvě za záchranu vzácné rezervace se chystá i bitva soudní. Ekologické organizace žalují společnost vlastnící ropovod. Viní ale i úřady – z nedostatečného dohledu. „Pevně doufáme, že nakonec bude někdo potrestán za nedbalost. V tomto smyslu už byly podány žaloby, které nakonec vyústí v soudní proces,“ prohlásila Leehee Golendbergová z Izraelské unie za ochranu přírody.

Evrona zatím dál zůstává uzavřená veřejnosti. Vedle v přepočtu 100 milionů korun, které na odstranění škod už vláda vydala, nyní zbude hlavní práce na samotné přírodě.