V Rumunsku zadrželi mediálního magnáta Adriana Sarbu

Bukurešť - Rumunská policie zadržela na 24 hodin mediálního magnáta Adriana Sarbu. Viní ho z daňových úniků a praní špinavých peněz. Sarbu byl v letech 2009 až 2013 šéfem mediální skupiny CME, která vlastní českou televizi Nova i slovenskou Markízu.

„Veškerá obvinění jsou směšná,“ citovala rumunská média prohlášení Sarbua. Soud by měl o jeho dalším osudu rozhodnout v úterý. Slovenský server HNonline uvedl, že Sarbua tři hodiny vyslýchal rumunský prokurátor, který následně oznámil, že magnát způsobil škodu až za 26 milionů eur.

Sarbuův právník se nechal slyšet, že podnikatel byl o veškerých obviněních informován a že se zatím nebude vyjadřovat. „Nebudeme se vyjadřovat, svědčit bude v úterý. Nemohu vám říci nic víc,“ dodal advokát. 

Sarbu je generálním ředitelem agentury Mediafax, největší soukromé zpravodajské agentury v Rumunsku. Tvrdí, že je vyšetřován kvůli tomu, že jeho agentura nepodpořila premiéra Victora Pontu, který loni v listopadu kandidoval na prezidenta. Pontovy spojence pak obvinil z toho, že chtějí jeho agenturu koupit. V posledních měsících čelilo podobným obviněním jako nyní Sarbu několik zaměstnanců Mediafax. Ponta v prezidentském klání prohrál s bývalým starostou Klausem Iohannisem.