Madridem pochodovaly stovky tisíc lidí na podporu strany Podemos

Madrid – Ve Španělském Madridu se na podporu levicové strany Podemos sešly stovky tisíc demonstrantů. Strana svolala akci, aby dokázala, že „vůle pro změnu“ nebyla v zemi nikdy tak silná, uvedla agentura AFP. Manifestace se uskutečnila necelý týden po volebním vítězství levicové strany SYRIZA v Řecku, k jejímž cílům se Podemos také hlásí. Mezi španělskými vlajkami se tak na demonstraci objevilo i několik řeckých.

Pochod „za změnu“ byl zahájen v pravé poledne na madridském náměstí Cibeles a směřoval do historického centra města. „Ano, je to možné, ano, je to možné,“ skandoval dav pod transparenty s hesly jako: „Tiktak, tiktak, nastal čas změny“. Španělská televize TVE uvedla, že v pochodu šly stovky tisíc lidí, žádný oficiální údaj o účastni ale zveřejněn nebyl.   

Podemos si podle lednových průzkumů veřejného mínění ve Španělsku vede poměrně dobře: v preferencích ohrožuje před prosincovými parlamentními volbami postavení druhé Španělské dělnické socialistické strany (PSOE). Vládnoucí pravicová Lidová strana (PP) se drží zatím na prvním místě.   

Za čtyři měsíce se navíc konají částečné regionální a obecní volby, v nichž členové Podemosu chtějí také kandidovat. Vůdce Podemosu Pablo Iglesias se v Řecku aktivně zúčastnil předvolební kampaně po boku vůdce SYRIZY Alexise Tsiprase a dá se očekávat, že mu to Tsipras, nyní jako již nový řecký premiér, oplatí.  

Video Ulice Madridu zaplnili příznivci strany Podemos
video

Ulice Madridu zaplnili příznivci strany Podemos

Strana Podemos vznikla loni v březnu a zakládali ji aktivisté spříznění s protestním hnutím Occupy. Zabodovala už v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala pět mandátů. Tehdy ji podpořilo 1,5 milionu voličů.     

Španělsko se vzpamatovává ze sedm let trvajícího hospodářského propadu, teď ale patří mezi nejrychleji rozvíjejících se země eurozóny. Konec recese však ještě nezmírnil potíže tisíců domácností v zemi, kde téměř čtvrtina aktivního obyvatelstva je nezaměstnaná.