Sankce postihují severokorejskou tajnou službu a firmu zabývající se prodejem zbraní. Desítka osob, proti nimž jsou sankce namířeny, pracuje pro tyto organizace nebo pro severokorejskou vládu. Postižené osoby a firmy nebudou mít přístup k americkým finančním zdrojům a americké firmy s nimi nesmějí udržovat obchodní kontakty.
Podle amerického ministerstva jsou nové sankce odvetou za „mnoho provokací (Pchjongjangu), zejména za nedávný kybernetický útok proti společnosti Sony Pictures“. USA již v minulosti vyhlásily proti Severní Koreji sankce za její jaderný program, nynější sankce jsou ale vůbec první, které jsou reakcí na údajný hackerský útok. Bílý dům dnes dal najevo, že nejde o reakci poslední. „Cílem sankcí není severokorejské obyvatelstvo, ale vláda KLDR za její akce, které ohrožují Spojené státy a ostatní,“ napsal Obama v doprovodném dopisu pro vedoucí představitele Sněmovny reprezentantů a Senátu.
Společnost Sony Pictures, která natočila parodický film The Interview o atentátu na severokorejského vůdce, se stala cílem rozsáhlého počítačového útoku, za nímž byl podle amerických vyšetřovatelů Pchjongjang. Hackeři také pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o severokorejském vůdci Kim Čong-unovi promítnou. Velké řetězce kin se poté rozhodly, že film neuvedou, společnost Sony Pictures jej ale po počátečním zdráhání umístila na internet.
Není zřejmé, jaký vztah mají organizace vystavené sankcím k hackerskému útoku proti studiím Sony. Všechny tři jsou už z minulosti americkými sankcemi zatíženy kvůli aktivitám spojeným se severokorejskou jadernou pumou. Washington nicméně už dříve oznámil, že za hackerským útokem stojí severokorejská vojenská rozvědka RGB.
Deset osob, jejichž jména v novém sankčním seznamu figurují, nepatří k vládnoucí severokorejské elitě. Jde o zaměstnance společností, které už rovněž jsou vystaveny sankcím USA.